Nauczanie zdalne – porady

0
1306

W momencie, gdy lekcje online stały się powszechną rzeczywistością, wielu nauczycieli i wykładowców stanęło przed nowymi wyzwaniami związanymi z organizacją pracy w trybie zdalnym i komunikacją wirtualną. Trudności dotyczące nauczania zdalnego mogą okazać się mniejsze, gdy wprowadzimy w swoją pracę reguły ułatwiające utrzymanie dobrego kontaktu z uczniami, rodzicami oraz pozostałymi nauczycielami i dyrekcją szkoły. Aby wyjść naprzeciw Twoim wątpliwościom, przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 

Wskazówki dla nauczycieli

  1.     Dawkuj materiał w taki sposób, aby motywować uczniów, ale nie przytłaczać ich zbyt dużą ilością informacji, zadań i testów. Jeśli dostosujesz ilość oraz poziom trudności zadań do możliwości twoich uczniów, uzyskają oni najlepsze efekty, ponieważ wyzwania, z którymi będą musieli się zmierzyć, okażą się na miarę ich umiejętności. Pamiętaj, że uczniowie potrzebują takich warunków nauki, które pozwolą im na zachowanie balansu pomiędzy nauką a odpoczynkiem i życiem prywatnym.
  2.     Zadbaj o utrzymanie wysokiego poziomu merytorycznego podczas prowadzenia wideokonferencji. Prowadzenie wirtualnego wykładu to dobry moment, aby przekazać najważniejsze informacje i wymagania. Dzielenie się zagadnieniami może odbywać się również za pomocą innych narzędzi. W tym celu możesz korzystać z Dysku Google, poczty elektronicznej, komunikatorów tekstowych, aplikacji Skype i innych. Wówczas zasób materiałów może przybierać formę dokumentu tekstowego, grafiki, filmu, prezentacji, mapy myśli, itp.
  3.     Bądź poprawny metodycznie w przekazywaniu zadań i prowadzeniu zdalnych lekcji. Jeśli potrzebujesz, korzystaj z poradników służących wsparciu początkujących użytkowników.
  4.     Rozwijaj swoje umiejętności w zakresie kształcenia zdalnego – w tym celu możesz uczestniczyć w webinarach tematycznych i kursach, czytać blogi, testować nowe platformy, poznawać doświadczenie oraz metody korzystania z nowoczesnych technologii na jakie decydują się inni nauczyciele.

 

5.     Jeśli zaobserwujesz taką potrzebę, dziel się z innymi swoim doświadczeniem w zakresie edukacji domowej i nauki zdalnej. Pomoc oparta na dzieleniu się doświadczeniem jest nieocenionym wsparciem wobec współpracowników oraz innych nauczycieli.

6.    Zadbaj o to, aby zarówno uczniowie, jak i ich rodzice mieli możliwość skontaktowania się z Tobą indywidualnie lub uczestniczenia w konsultacjach (zajęciach dodatkowych) podczas których mogą nadrobić bieżący materiał.

7.    Pozostań w kontakcie z uczniami i monitoruj ich postępy, aby w razie konieczności, zaoferować swoją pomoc. Pomagaj w rozwiązywaniu bieżących problemów, szczególnie wśród uczniów, których jesteś wychowawcą.

8.    Wykorzystaj godzinę wychowawczą, aby pomóc klasie w rozwiązaniu problemów związanych z nauczaniem zdalnym.

9.    Bądź w kontakcie z rodzicami uczniów, jeśli widzisz taką potrzebę.

Wskazówki dla dyrektora

Podejmując się organizacji nauczania zdalnego, musisz przede wszystkim sprawdzić możliwości nauczycieli i uczniów w zakresie dostępu do urządzeń mobilnych lub stacjonarnych

Istotne jest ustalenie, czy każdy uczeń posiada dostęp do komputera lub telefonu i Internetu. Możesz to zrobić za pomocą ankiety przeprowadzonej wśród członków szkoły. Kolejnym krokiem, który warto zrobić jest wybranie jednej platformy komunikacyjnej obowiązującą całą szkołę – będzie to sporym ułatwieniem. Monitoruj pracę nauczycieli, aby w razie potrzeby wyjść z propozycjami zmian modelu lekcji zdalnych. 

Bądź na bieżąco z rozwiązaniami, jakie niesie za sobą nieograniczony dostęp do Internetu oraz jego zasobów. 

Proponuj nauczycielom decydowanie się na alternatywne sposoby nauczania – w końcu edukacja online może przybierać różne formy wirtualnej współpracy między nauczycielami a uczniami, między innymi oglądanie filmów, rozwiązywanie quizów, organizowanie grupowej pracy online, czytanie artykułów związanych z bieżącym tematem lekcji, samodzielne opracowywanie danych zagadnień i wiele innych.

Niezwykle pomocne może okazać się wyłonienie z grupy nauczycieli tych osób, które posiadają biegłą znajomość programów przydatnych podczas edukacji zdalnej. Będą oni odpowiednim wsparciem dla pozostałych pracowników szkoły, co pozwoli uzyskać bardziej efektywne wyniki edukacji online.

Nowe okoliczności związane z pandemią mogą nieść za sobą trudne wyzwania, to zrozumiałe. Warto jednak postawić dobrą komunikację na pierwszym miejscu – porozumienie pomiędzy dyrektorem, nauczycielami, uczniami i rodzicami jest gwarancją sukcesu edukacji domowej. 

Warto również pomagać sobie nawzajem, wspierać współpracowników i znajomych w tym specyficznym czasie. Dzielenie się swoim doświadczeniem może okazać się nieocenionym wsparciem. Zachęcamy również do przeglądania poradników dla nauczycieli i dyrektorów, a także oglądania filmików instruktażowych dotyczących kwestii, które mogą okazać się problematyczne. 

Zdjęcia: Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here