Lekcje zdalne – porady dla uczniów

0
1142

Jako uczeń rozpoczynający edukację domową musisz zmierzyć się z nowymi wyzwaniami dotyczącymi organizacji dnia i samodzielnego przyswajania bieżącego materiału. Aby lekcje zdalne wiązały się z efektywnymi wynikami w nauce, warto, żebyś wprowadził do swojej codziennej rutyny dobre praktyki. Pomogą Ci one uczyć się sprawnie i uzyskiwać zadowalające rezultaty. Poniżej przedstawiamy Ci nasze propozycje, które korzystnie wpływają na skuteczność nauki w domu.

Zachowaj balans pomiędzy odpoczynkiem, nauką i rozrywką 

Wiemy, że ilość pracy, którą musisz wykonać samodzielnie, może wydawać się przytłaczająca. Mimo to korzystnym dla Ciebie rozwiązaniem będzie zatroszczenie się o racjonalny balans pomiędzy życiem prywatnym, obowiązkami szkolnymi i odpoczynkiem. Pamiętaj, aby podczas nauki robić przerwy. Twój mózg zapamięta informacje najbardziej efektywnie wtedy, gdy będziesz wypoczęty. 

Podczas edukacji domowej to Ty wybierasz porę dnia, którą przeznaczysz na przyswajanie bieżącego materiału. Ucz się wtedy, gdy czujesz się najlepiej. Dla wielu osób najkorzystniejszym momentem jest poranek.

W dbaniu o zdrowy balans między nauką, a pozostałymi obowiązkami i przyjemnościami, pomocne może okazać się rozłożenie materiału na mniejsze partie. Jeśli potrzebujesz, załóż własny planner lub kalendarz i zapisuj zadania, które musisz wykonać. Postaraj się określać obowiązujący Cię zasób materiału w sposób konkretny.  Dodatkowo maksymalnie wykorzystuj czas, który poświęcasz nauce. 

Bądź regularny i systematyczny

Pozbądź się przekonania, że systematyczność wiąże się z monotonią i odkryj zalety, które niesie za sobą codzienny, regularny kontakt z bieżącym materiałem. Gdy zdobędziesz dobre nawyki, zobaczysz, że zorganizowanie samodzielnej nauki w sposób uporządkowany, niesie za sobą mnóstwo korzyści, między innymi zmniejszenie ilości stresu związanego ze sprawdzianami czy terminami oddania zadań i projektów, zwiększenie efektywności Twojej pracy nad zadanym materiałem, a w końcu wyrobienie w sobie cennej umiejętności samodyscypliny i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów.

Korzystaj z alternatywnych metod uczenia się 

Pamiętaj, że nauka zdalna nie musi opierać się wyłącznie na uczestniczeniu w wideokonferencjach prowadzonych przez twoich nauczycieli – może natomiast objąć wiele innych metod przyswajania materiału, na przykład uczenie się za pomocą oglądania filmików związanych z bieżącymi tematami zajęć, czytanie artykułów zamieszczonych między innymi na blogach tematycznych, rozwiązywanie wirtualnych quizów, testowanie się wypełniając karty pracy i wiele innych. 

Jeśli masz problem z zapamiętywaniem słówek, definicji, wzorów lub dat, spróbuj uczyć się z wykorzystaniem fiszek. Fiszki to małe kartoniki, zapełnione tekstem z obu stron. Po jednej stronie znajduje się opis danego zagadnienia, po drugiej zaś – właściwa odpowiedź. Stosowanie tej metody ma liczne zalety, między innymi:

  • w zależności od twoich potrzeb możesz posługiwać się gotowcami lub stworzyć własne fiszki (co będzie dla Ciebie dodatkową możliwością na przyswojenie zagadnień poprzez zapisanie ich),
  • wystarczy Ci kilkanaście minut w ciągu dnia, aby przypomnieć sobie obowiązujący materiał; to świetna metoda na naukę systematyczności,
  • zyskujesz dostęp do materiału bez względu na miejsce, w którym się znajdujesz – fiszki są niewielkie i poręczne, więc możesz zabrać je ze sobą, gdziekolwiek pójdziesz i uczyć się zagadnień nie tylko w domu, ale również podczas jazdy autobusem, siedzenia w poczekalni czy krótkiego odpoczynku na ławce w parku.

Pozostań w kontakcie z nauczycielami oraz znajomymi z klasy 

Pandemia nie sprzyja utrzymaniu kontaktu z bliskimi, znajomymi i nauczycielami – w końcu obecne obostrzenia pozwalają jedynie na rozmowy online. Warto jednak zadbać o poprawną komunikację z nauczycielami i przyjaciółmi z klasy. Pamiętaj, że wasza społeczność szkolna jest grupą o podobnych wyzwaniach, problemach, wątpliwościach i potrzebach – wspieraj swoich znajomych i nie bój się mówić o osobistych trudnościach. Na pewno znajdą się osoby, które chętnie Ci pomogą; mogą to być twoi rówieśnicy albo dorośli. 

Dodatkowo wysłuchaj informacji dotyczących nauki zdalnej, które przekazuje Ci twój nauczyciel lub dyrektor. Bądź uważny na zasady, które obowiązują twoją szkołę, terminy oddania zadań domowych, aktywne uczestnictwo w wideokonferencjach i nienaganną obecność na sprawdzianach i kartkówkach. Przestrzeganie tych wszystkich rzeczy będą stanowiły pozytywną informację zwrotną dla twojego nauczyciela, że się starasz. Mogą posłużyć jako argument do wystawienia Ci lepszej oceny końcowej lub nagrodzenia aktywności w inny sposób. 

Wiemy, że prowadzenie samodzielnej edukacji domowej niesie za sobą wiele nowych wyzwań – jednak każdy uczeń ma potencjał, aby wykorzystać zasoby Internetu, a także inne alternatywne metody, które mogą pomóc mu w opanowaniu materiału. Życzymy powodzenia!

Zdjęcia: Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here