Emocje? Trzeba obchodzić się z nimi ostrożnie. Tym bardziej w pracy. Nie jesteś w stanie ich wyłączyć w drodze do biura. Możesz za to nauczyć je kontrolować, jednak bijący od Ciebie emocjonalny chłód nie zawsze może być odbierany pozytywnie.
Utarło się, że w pracy powinniśmy być chłodni i opanowani, a okazywanie nadmiernych emocji jest nieprofesjonalne. Dając się ponieść emocjom, możesz się narazić na drwiny i utratę szacunku ze strony współpracowników. Jednak typowa, wyzuta z emocji postawa odchodzi już powoli w zapomnienie. Wiele korporacji oddaje do dyspozycji pracownikom tak zwane chill roomy. Pomieszczenia przeznaczone do relaksu, w których zazwyczaj wisi… worek treningowy. Złość w pracy przecież może dopaść każdego z nas, a wyładowanie energii jest na nią najlepszym sposobem.
Człowiek JEST emocjonalny
Wiele osób emocje postrzega jako utrudnienie w funkcjonowaniu w pracy i efektywnym wykonywaniu obowiązków. Jednak z emocji nie jesteś w stanie zrezygnować. Musisz je najpierw poznać, aby móc nad nimi zapanować. Przede wszystkim, gdyby nie emocje, nie byłbyś w stanie podjąć w swoim życiu żadnej decyzji. Oczywiście, bardzo często to, co odczuwasz, wydaje Ci się nieracjonalne i zaskakuje Ciebie samego, jednak są one podstawowym sposobem, w jaki podświadomość próbuje Ci coś przekazać. Emocje pozytywne, takie jak radość pomagają Ci w budowaniu relacji z innymi ludźmi. Gdyby nie emocje, nie poznawałbyś ludzi i nie mógłbyś z nimi tworzyć więzi. Zaś złość sygnalizuje, że to, co się dzieje, przekracza pewne Twoje granice. Jest ona jednak bardzo niebezpieczna jeśli chodzi o kwestie zawodowe. Naturalnym odruchem podczas jej odczuwania jest agresja, ale z niej korzystać nie powinieneś. Lepiej energię, jaką dostarcza organizmowi złość przekształcić na efektywne działanie.
Tłumienie emocji
Jeśli zgodnie z emocjonalnymi potrzebami nie będziesz mógł zareagować na sytuacje, które spotykają Cię w pracy, to emocje i tak do Ciebie wrócą. Jak bumerang i znajdą one swoje ujście, chociażby w domu. Emocje oprócz powodowania natłoku myśli w Twojej głowie, sprawiają, że w Twoim mózgu zachodzą również zmiany hormonalne. Według badań emocje wpływają bezpośrednio na stan Twojego zdrowia. Chroniczne tłumienie w sobie emocji może powodować problemy ze snem oraz bóle głowy. Dlatego też, zamiast tłumić emocje, musisz nauczyć się nad nimi panować, a to nie jest wbrew pozorom to samo. Najlepszym sposobem na rozładowanie emocji jest sport, przelewanie ich na papier czy po prostu bliskość drugiej osoby. W odczuwaniu emocji najważniejsze jest pozwolenie sobie na ich zrozumienie i wyciągnięcie wniosków na ich podstawie. Skrajności nie są dobre, ani nadmierne wybuchy emocji, ani ich tłumienie nie są kluczem do sukcesu. Kluczem jest ćwiczenie ich i szukanie kompromisów. Kiedy już emocje Cię dopadną, postaraj się na chwilę zatrzymać i zastanowić co w danej chwili czujesz. Analiza i stawienie czoła problemowi jest już pierwszym krokiem w kierunku opanowania się. Ekspresja emocjonalna jest bardzo ważna, jednak trzeba zachować umiar, tak aby w żaden sposób nikogo nimi nie skrzywdzić.
Jak sobie radzić z emocjami?
- Bezpieczne wyładowanie – Jeśli emocje są na tyle silne, że trudno Ci nad nimi zapanować, to znajdź miejsce, gdzie możesz pobyć przez chwilę sam. Gdy potrzebujesz wyrzucić z siebie żal, to się wypłacz, jeśli roznosi Cię gniew, możesz zastosować ‘metodę cichego krzyku’.
- Mów o emocjach – Jest to dla niektórych bardzo trudne, jednak dzięki temu nie dopuścisz do eskalacji konfliktu pomiędzy Tobą a współpracownikami. Weź kilka głębszych wdechów i opowiedz o tym co i dlaczego wywołało w Tobie negatywne emocje.
- Skup się – Jeśli ktoś Cię w jakiś sposób zdenerwował lub sprawił Ci przykrość, to na spokojnie ułóż sobie w głowie to, co tak naprawdę Cię trapi. Następnie wystarczy z drugą osobą porozmawiać, przedstawiając konkrety, dlaczego jej zachowanie sprawia, że czujesz się tak, jak się czujesz i poproś o to, by uszanowała Twoje granice, nie robiąc tego, co wywołało w Tobie negatywne emocje ponownie.
Zdjęcia: unsplash.com