Skąd brać materiały do lekcji zdalnych

0
1172

Każdy nauczyciel, który mierzy się z wyzwaniem prowadzenia nauki online wie, jak istotne jest merytoryczne przygotowanie się do zajęć z uczniami. Dodatkowo nie bez znaczenia pozostaje dobór odpowiednich narzędzi edukacyjnych, aby były one atrakcyjne i ciekawe dla uczniów, a także pomagały im w opanowaniu bieżącego materiału w sposób zgodny z obowiązującą podstawą programową.

Zdalne lekcje – strona gov.pl

Bazą inspiracji dla nauczycieli mogą okazać się materiały znajdujące się pod linkiem www.gov.pl w zakładce “Zdalne lekcje”. Zasób narzędzi dydaktycznych zamieszczonych na stronie obejmuje pomoce do nauki zdalnej, hybrydowej oraz tradycyjnej dla szkół podstawowych, liceum i technikum, a także szkoły branżowej.

W razie posiadania jakichkolwiek wątpliwości, dzięki powyższej platformie,  nauczyciele i rodzice zyskują również dostęp do poradników kompleksowo przedstawiających zasoby internetu możliwe do wykorzystania podczas nauczania zdalnego, między innymi źródła podstawowe, platformy edukacyjne, biblioteki cyfrowe, zasoby audiowizualne, a także podział na nauki humanistyczne oraz przyrodnicze i ścisłe.

E-podręczniki jako materiały edukacyjne przydatne podczas zajęć zdalnych       

Narzędziem przydatnym podczas nauczania online mogą okazać się materiały edukacyjne zamieszczone pod linkiem https://epodreczniki.pl/#utm_source=gdn&utm_medium=cpc&utm_campaign=mm-MEN&utm_content=e-materialy|e-podreczniki – platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wszystkie pliki i ćwiczenia znajdujące się na powyższej stronie są zgodne z aktualną podstawą programową i opracowane w sposób interesujący i kompleksowy. Dotyczą zarówno kształcenia ogólnego (w obrębie nauki wczesnoszkolnej, podstawowej i ponadpodstawowej), jak i zawodowego. Obejmują doradztwo zawodowe, a także edukację za granicą. Mogą być pomocne osobom, które potrzebują pomocy w nauce zawodowego języka obcego lub są zainteresowane podjęciem działalności gospodarczej.

            Jeśli szukasz dodatkowych materiałów edukacyjnych dla swoich uczniów, koniecznie przejrzyj zasoby platformy edukacyjnej Ministerstwa Edukacji Narodowej – szczególnie zakładki „Kształcenie na odległość”, „Narzędzia edukacyjne” czy „Katalog Zasobów Dodatkowych”.

  • E-podręczniki – Kształcenie na odległość

            Zakładka „Kształcenie na odległość” zawiera zbiór informacji dotyczących inicjatyw realizowanych w obszarze cyfryzacji szkół w związku z pandemią koronawirusa. Jeśli chcesz zapoznać się z załącznikiem zawierającym informacje o funkcjonowaniu platformy, wejdź w „Informator dla dyrektorów szkół i nauczycieli”.

Kolejnym opracowaniem wartym uwagi jest poradnik dla szkół „Kształcenie na odległość” zawierający wskazówki jak koordynować nauczanie zdalne, aby zrealizować obowiązującą podstawę programową, zwiększać efektywność edukacji domowej, a także, z jakich narzędzi korzystać (w poradniku wymienione są między innymi pomoce naukowe w formie e-materiałów dostępnych na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej lub inne elektroniczne zasoby dydaktyczne, również materiały wytwarzane samodzielnie w postaci dokumentów tekstowych, filmów, prezentacji, rysunków, map).

  • E-podręczniki – Materiały dodatkowe

Jeśli poszukujesz ciekawych zadań edukacyjnych, które zaangażują uczniów w opracowanie ćwiczeń obejmujących temat omawiany podczas zajęć zdalnych, zajrzyj do zakładki „Materiały dodatkowe”, w której znajdziesz e-materiały z przedmiotów takich jak biologia, chemia, edukacja dla bezpieczeństwa, fizyka, geografia, historia, język polski, języki obce, matematyka, informatyka, historia sztuki, podstawy przedsiębiorczości, wiedza o społeczeństwie czy nawet wychowanie fizyczne. W tej zakładce znajdują się zestawy ćwiczeń, które możesz zadawać swoim uczniom, aby testować ich znajomość omawianych działów i tematów.

E-materiały

Posługiwanie się e-materiałami zamieszczonymi na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej jest prostsze dzięki temu, że platforma oferuje również wsparcie użytkownika obejmujące filmy instruktażowe i instrukcje, poradniki, a także zestaw najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.

Powyższe zasoby materiałów edukacyjnych zgromadziliśmy, aby pokazać Ci, że Internet jest skarbnicą ciekawych materiałów edukacyjnych, które mogą zaangażować twoich uczniów w zgłębianie tematów omawianych podczas zajęć na wiele sposobów – za pomocą rozwiązywania quizów, oglądania filmów czy przeglądania artykułów. Zachęcamy Cię do przedstawienia twoim uczniom szerokich możliwości, jakie niesie za sobą nieograniczony współcześnie dostęp do Internetu. W końcu edukacja zdalna nie musi opierać się wyłącznie na prowadzeniu wideokonferencji, może polegać również na proponowaniu uczniom alternatywnych metod zdobywania wiedzy, których w dobie prężnie rozwijającej się technologii zdecydowanie nie brakuje. Dzięki tym działaniom młodzież zyska szansę na samodzielne opracowanie tematów, mierzenie się z rozwiązywaniem zadanych przez nauczyciela problemów, a także kreatywne pogłębianie wiedzy.

Zdjęcia: Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here