Koronawirus, a kryzys w firmie – jak przetrwać

0
1114

Nieumiejętność zarządzania budżetem firmy, a także spadek przychodów spowodowały, że kryzys związany z epidemią ‘zamyka’ coraz więcej przedsiębiorstw. Okres pandemiczny jest zdecydowanie dużym wyzwaniem dla wszystkich firm. Jak przetrwać ten trudny okres i wciąż pozostać w ‘grze’?

Zabezpiecz swoją firmę

Jeżeli dotychczas nie kontrolowałeś wydatków swojej firmy i ‘jakoś się to kręciło’, to z pewnością odczuwasz skutki już teraz. Prawdopodobnie stresujesz się tym, że możesz przez jakiś czas nie zarabiać w ogóle lub generować duże mniejsze przychody. Tutaj powinieneś usiąść na spokojnie i przeanalizować swoje wydatki. Podczas zakupów staraj się przede wszystkim nie podejmować pochopnych decyzji i zadaj sobie podstawowe pytanie: Czy naprawdę ta rzecz jest mi potrzebna?

Jak jednak postępować, żeby wyciągnąć swoją firmę z kryzysu lub ją przed nim uchronić?

  1. Zacznij sprzedawać online. Jeśli prowadzisz szkołę językową, to warto, żebyś przeszedł na nauczanie zdalne. W ten sposób możesz pozyskać nowych uczniów i zatrzymać tych, który się boją, albo są objęci kwarantanną. W przypadku, gdy głównym przedmiotem Twojej działalności jest sprzedaż produktów, to najrozsądniejsze będzie uruchomienie sklepu online
  2. Zmień model Twojej działalności. Na przykład jako wypożyczalnia samochodów możesz zwrócić się z ofertą do sklepów, które dowożą klientom zakupy do domu. Prostym przykładem są także restauracje, które, żeby się utrzymać musiały zacząć oferować swoje dania na dowóz.
  3. Uruchom szkolenia online. Ta opcja, to ratunek dla przedsiębiorstw, które zatrudniają pracowników. Nie sztuka w zwolnieniu dobrego pracownika, a w tym, żeby znaleźć dla niego nowe zajęcie. Zachęć ich do wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności do ratowania dochodów firmy. W końcu to dla nich także ratowanie swojego stanowiska. Zastanów się, który pracownik jaką wiedzą może się podzielić z innymi. Przygotujcie kilka lekcji online i sprzedawajcie je w internecie, możecie także napisać e-booka, który będzie służył za wiedzę w pigułce z danego zakresie. 

Zawieszenie działalności

Wyjście brutalne, ale skuteczne. Zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia od opłacania składek na ZUS. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz online i wysłać go do urzędu. Możesz to zrobić przez stronę CEiDG, w urzędzie lub wysłać wypełniony wniosek pocztą. Dużym jednak minusem jest to, że nie możesz w trakcie okresu zawieszenie sprzedawać swoich usług i produktów. Możesz za to wystawiać faktury w tył, przyjmować opłaty za usługi świadczone przed zawieszeniem działalności oraz przyjmować zaliczki na poczet usług, które zrealizujesz po upłynięciu okresu zawieszenia. Pamiętaj jednak, że jeżeli działalność ma formę spółki, to możesz ją zawiesić tylko pod warunkiem, że zrobią to to także inni wspólnicy. 

Ogranicz koszty

Racjonalne przeanalizowanie wydatków firmy pozwoli Ci na zaoszczędzenie pieniędzy. Dobrym pomysłem jest wysłanie pracowników na urlop lub zmniejszenie im godzin pracy. Sprawdź także swoich dostawców i poszukaj, czy inni nie mają tych samych produktów w niższej, bardziej, korzystnej cenie. Jeśli nie chcesz zmieniać swoich dostawców, to zacznij negocjować z nimi ceny. Na pewno duże korzystniejsze dla nich będzie obniżenie Ci cen, niż utrata klienta. To samo tyczy się dostawców internetu, prądu czy sieci komórkowej, w której jesteś. Zawieś wszystkie projekty, które generują największe koszty, a mniejszy przychód i rozwijaj te, z których przychód masz pewny i większy. Jeśli Twój zespół liczy sobie tylko kilka osób, to możesz także wypowiedzieć umowę najmu całego biura i zdecydować się na coworking. Koszty wynajmu są dużo mniejsze, a nowe otoczenie może zwiększyć morale twoich pracowników. Zamiast zaś kupować nowy sprzęt gdy zepsuje się np. drukarka, to dużą oszczędnością może być zakup urządzeń poleasingowych. Ich stan jest praktycznie jak nowy, a cena niższa. Kolejną opcją jest sprzedaż odpadów typu folie, pudełka itd. Istnieją odpowiednie firmy, które zajmują się przetwarzaniem tego typu odpadów, a Ty nie będziesz ponosił kosztu ich utylizacji.

Zdjęcia: Unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here