Jak się cieszyć z małych rzeczy

0
5515

Przez życie w ciągłym biegu coraz częściej przestajesz zauważać drobne rzeczy i nie umiesz ich docenić, co jednak jest ważne, jeśli chcesz mieć spełnione i pełni szczęścia życie. Jak zacząć doceniać każdą, nawet najdrobniejszą rzecz i czerpać z niej szczęście? Jest na to kilka prostych trików, które Ci w tym pomogą.

Ciesz się z małych rzeczy

Choć wydaje się to oczywiste, bardzo często ludzie zapominają o docenianiu codzienności. Począwszy od porannej kawy, poprzez zabawę ze swoim pupilem. Doceniaj każdą chwilę i to jakie masz życie. Pamiętaj, że nie każdy może mieć tyle szczęścia, co Ty. Spójrz również na swoją codzienną rutynę i znajdź w niej jak najwięcej chwil, które sprawiają Ci radość. 

Prowadź dziennik

Może nie jest to tak powszechne, ale z pewnością nauczy Cię to doceniać małe rzeczy. Wystarczy, że codziennie wieczorem napiszesz kilka rzeczy, które sprawiły Ci radość danego dnia oraz za co jesteś wdzięczny. Dzięki temu nawet w najcięższych chwilach będziesz mógł wrócić do starych zapisków i jeszcze raz docenić to, co Cię otacza. 

Sprawiaj sobie małe przyjemności

Pamiętaj o czasie dla siebie. Wiadomo, że nie zawsze uda Ci się znaleźć chwilę na wyjazd nad jezioro lub do spa. Jednak pamiętaj, żeby nie żyć samą pracą i obowiązkami. Postaraj się zarezerwować, choć odrobinę czasu dla siebie każdego dnia. Niech to będzie chwila tylko dla Ciebie. Nie musisz robić nic wyszukanego, ważne, żeby sprawiało Ci to przyjemność, pomogło Cię się odprężyć.

Zmień swoje otoczenie

Nie chodzi tu o ucieczkę, gdzieś gdzie nikt Cię nie znajdzie, ale o zmianę, chociażby dekoracji w twoim domu, czy pokoju. Zmień kolor ścian, zrób przemeblowanie. Spraw, aby miejsce, w którym przebywasz, wprowadzało Cię w dobry nastrój.

Nie zadręczaj się przeszłością

Częste analizowanie rzeczy, które już się zdarzyły, jest po prostu bezcelowe, ponieważ takie przemyślenia zabierają Ci czas i przysłaniają rzeczy, które mogą sprawić Ci radość. Powinieneś uświadomić sobie, że to, co było, już nie wróci i tego nie zmienisz. 

Żyj chwilą

Liczy się tu i teraz. Nie można zadręczać się przeszłością i planować nierealnej przyszłości. Pamiętaj, że czas jest bardzo cenny w życiu i nie powinieneś tracić go na mało istotne sprawy.

Ciesz się nawet z najmniejszego sukcesu

Każdy z nas ma jakieś wielkie plany i marzenia, które staramy się osiągnąć. Jednak musisz pamiętać, że najważniejszy nie jest cel, a drogą, która Cię do niego prowadzi. Dlatego pamiętaj, nie skupiaj się ślepo na tym co chcesz osiągnąć, ale ciesz się każdym małym sukcesem, który sprawi, że będziesz coraz bliżej postawionego celu. Dzięki temu nie stracisz motywacji do dalszej pracy.

Otaczaj się ważnymi dla siebie ludźmi

Nic nie może dać Ci tyle szczęścia, jak bycie z ludźmi, których się kocha. Wystarczy, chociaż krótkie spotkanie z przyjaciółmi raz w tygodniu, rozmowa przez telefon z mamą lub babcią. Doceniaj każdą chwilę spędzoną w ich towarzystwie i dbaj o wasze relacje. 

Wprowadzaj małe, pozytywne zmiany

Dla innych pewnie będą niezauważalne, ale dla Ciebie może to być coś nowego i niespotykanego. Wybierz inną drogę do pracy, ubierz się inaczej niż zwykle, wyjdź wcześniej i  wstąp na szybką kawę do tej kafejki, na której zawsze tylko zawieszasz wzrok. Znajdź nowe zainteresowania. Nawet jeśli potem uznasz, że nie było warto – było warto. 

Nie daj się ograniczać

Przestań przejmować się tym, co powiedzą inni. Bo może właśnie przez takie myślenie, nie jesteś w stanie robić tego, co sprawia Ci szczęście. Odważ się postawić na swoim i nie zastanawiać się, czy to, co właśnie robisz, będzie odebrane w dobry sposób. Sam musisz przeżyć swoje życie, przecież nikt tego za Ciebie nie zrobi. Więc dlaczego nie zrobisz tego po swojemu?

Myśl pozytywnie

Z negatywnym podejściem jest o wiele ciężej cieszyć się z małych rzeczy. Dlatego, zamiast już na starcie mówić, że coś Ci nie wyjdzie, pomyśl, że może jednak się uda, a jeśli nie, to trudno, ale przynajmniej spróbowałeś, a dzięki temu zdobyłeś nowe doświadczenie, które może przydać Ci się w przyszłości.

Zdjęcia: Unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here