Stereotyp o komornikach sprawia, że w oczach większości są to ludzie, którzy podejmują decyzję mało korzystne dla dłużnika i za wszelką cenę chcą Ci uprzykrzyć życie. Jednak chęć uzyskania kompromisu i aktywna współpraca mogą ułatwić dojście do porozumienia. Musisz zrozumieć, że odzyskanie jak największej części Twojego zobowiązania wobec wierzyciela jest pracą komornika i znajduje się to w zakresie jego głównych obowiązków.
Czy z komornikiem można się dogadać?
Jako dłużnik musisz wiedzieć, że komornik podczas swojej pracy dostosowywuje się do wyroku sądowego i to od wierzyciela zależy, z jakich elementów Twojego majątku będzie ściągana należność. Jednak warto, żebyś miał na uwadze, że komornik będzie patrzył na Ciebie przychylniej, jeśli nie będziesz unikał z nim kontaktu, nie utrudniał wykonywania egzekucji i udzielał odpowiedzi na zadawane przez niego pytania. Jak każdemu pracownikowi, komornikowi zależy, aby jego skuteczność była największa. Jeśli wierzyciel sobie zażyczy, żeby dług został uregulowany poprzez licytację nieruchomości, to o ile zostanie to zawarte w wyroku sądowym, komornik musi zająć konkretne składniki Twojego majątku. Taka jego praca i nawet jeśli ma najszczersze, dobre chęci wobec Ciebie, to niestety swoją pracę musi wykonać.
Jak spłacić należność?
Najczęściej dłużnicy, których sprawy trafiły do kancelarii komorniczych, chcąc jak najszybciej ‘pozbyć’ się problemu, zaciągają chwilówki w celu uregulowania zadłużenia. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, w ramach którego obniżysz łączną sumę spłacanych rat. Niestety nie zawsze masz taką możliwość. W takiej sytuacji usiądź i na spokojnie przeanalizuj, ile jesteś w stanie w ciągu miesiąca pieniędzy przeznaczyć na uregulowanie zadłużenia. Następnie wystarczy się skontaktować z komornikiem i przedstawić mu swoje możliwości. Najczęściej udaje się dojść do porozumienia, dzięki czemu w ciągu kilku miesięcy spłacić swój dług.
Kancelarie antywindykacyjne
Każda egzekucja jest inna, więc podejście do sytuacji musi być mocno zindywidualizowane, aby obie strony egzekucji były zadowolone. Dlatego jeśli masz problem z dogadaniem się z komornikiem, to warto, żebyś zasięgnął pomocy profesjonalistów. Kancelarie antywindykacyjne pomagają dojść do porozumienia między stronami egzekucji i po przeanalizowaniu Twojego przypadku zaproponują najkorzystniejsze rozwiązanie spłaty długu wobec wierzyciela.
Najczęstsze pytania
- Ile z wypłaty może zająć komornik?
Prawnie komornika obowiązuje konkretna kwota, jaką może zająć na poczet spłaty zadłużenia. Maksymalnie może on zająć 50% Twojego wynagrodzenia lub 60% jeśli zadłużenie jest alimentacyjne. Jednak istnieje kwota wolna od egzekucji i jest to równowartość najniższej krajowej stawki pensji.
- Czy wierzyciel może cofnąć zlecenie egzekucji przez komornika?
W praktyce to tylko wierzyciel może postanowić o zakończeniu działań egzekucyjnych przez komornika. Dlatego też wszelkie wnioski i pisma o umorzenie sprawy musisz kierować do niego. Sprawa wygląda tak samo w przypadku umorzenia części odsetek.
- Czy egzekutor może zająć alimenty?
Egzekucji komorniczej nie podlegają świadczenia alimentacyjne. Wynika to z tego, iż polskie prawo stara się chronić w szczególności dzieci, aby miały zapewniony godny byt.
- Jaką kwotę komornik może zająć z wynagrodzenia za umowę zlecenie?
W przypadku umowy zlecenie nie istnieją żadne ograniczenia egzekucyjne. Jeśli jednak umowa zlecenie jest jedynym źródłem dochodu dłużnika, to warunki egzekucji są takie same jak w przypadku umowy o pracę.
- Kiedy sprawą zadłużenia zaczyna zajmować się komornik?
Kilkudniowe opóźnienie w spłacie zadłużenia nie spowoduje, że zapuka do Ciebie komornik. Jednak jeśli o regularnej spłacie ‘zapomni’ Ci się przez kilka miesięcy, to zaczyna się już ‘zabawa’ egzekucyjna. Aby szybko uporać się z egzekucją ze strony komornika, warto, abyś skontaktował się z wierzycielem i zaproponował jedno z wyjść: wydłużenie okresu spłaty zadłużenia, refinansowanie pożyczki lub rozłożenie długu na raty. Jeśli trafisz na osobę bardziej wyrozumiałą, to może Ci ona ułatwić spłatę długu. Jednak nie musi się ona zgodzić na proponowane przez Ciebie warunki i ma pełne prawo skierować sprawę do sądu.
Zdjęcia: Pixabay.com