Tricki na naukę języków

0
1362

Znajomość języków obcych jest niezwykle przydatna. Istnieje wiele sposobów na podszlifowanie oraz pomoc w nauce języka. Najważniejsze, to żebyś znalazł dla siebie odpowiedni sposób.

Powtarzaj!

Istotne jest, żebyś powtarzał materiał, którego się aktualnie uczysz. Regularne przypominanie materiału na pewno skutecznie wpłynie na to, jak szybko go zapamiętasz i nauczysz się. Najlepszym rozwiązaniem jest ćwiczenie języka, którego aktualnie się uczysz lub chcesz się nauczyć każdego dnia. Powtarzając słówka, zwroty lub ćwicząc gramatykę, nie tylko szybko przyswoisz materiał, ale taki zabieg na pewno dobrze wpłynie na proces zapamiętywania.

Fiszki, to żadne rybki

Fiszki do nauki słówek są również znakomitym rozwiązaniem na przyswojenie danego języka. Są to małe karteczki – po jednej stronie jest słówko/wyrażenie w obcym języku, a po drugiej stronie tłumaczenie na język ojczysty. Warto, żebyś wprowadził tę opcję do całego procesu nauki języka i stosował ją możliwie jak najczęściej – pozwoli Ci to szybciej przyswoić materiał i nauczyć się słówek/zwrotów w danym języku dość szybko i sprawnie.

Oglądaj, oglądaj i jeszcze raz oglądaj

Kolejnym sposobem na oswojenie się z językiem innym niż ojczysty jest oglądanie filmów w danym języku. Możesz wtedy w bardzo szybki sposób uczyć się ze słuchu, a dodatkowo włączając napisy, możesz ćwiczyć rozumienie ze słuchu oraz czytanie. Możesz również czytać czasopisma, czy książki, najlepiej takie, które Cię interesują. Na pewno wtedy zgłębisz wiedzę na interesujący Cię temat, ale również dołożysz do tego naukę języka.

Słuchaj jak najwięcej

Warto, żebyś również słuchał audiobooków w języku, którego się uczysz. W internecie jest dostępnych ich mnóstwo – większość jest bezpłatna. To świetny sposób dla osób, które są dość zabiegane, bo słuchać możesz ich w podróży jak i zarówno podczas wykonywania codziennych czynności. To samo tyczy się muzyki w obcym języku. Pomaga ona w zapamiętywaniu słów, czy zwrotów, jest bardziej jak nauka przez zabawę.

Small talk 

Bardzo skuteczna metodą jest także rozmawianie w obcym języku. Jeśli nie masz wśród znajomych nikogo, kto biegle mówi w języku, którego się uczysz, to postaraj się rozmawiać w danym języku z kimś, kto się go dopiero uczy tak, jak Ty. Będziecie mogli obydwoje poduczyć się języka i rozmawiać podczas czasu spędzanego wspólnie – jest to fantastyczna opcja, która pomoże Ci w przełamaniu blokady językowej. 

Obklej półki słówkami

Wyżej wspomniane fiszki możesz wykorzystać w nieco inny sposób niż ten tradycyjny. Karteczki możesz również przykleić na różne przedmioty w mieszkaniu. Dzięki temu szybciej zapamiętasz, jak nazwę danego przedmiotu napisać, czy powiedzieć w języku, którego się uczysz. Warto również zmienić ustawienia menu w sprzętach elektronicznych – smartfony, telewizory, laptopy. To także bardzo pomoże oswoić Ci się z językiem i pozwoli na szybsze zapamiętywanie go. 

Zrób miejsce na telefonie na więcej aplikacji

Przydatne są również aplikacje na smartfony. Nie te typowo do nauki języka od podstaw, ale te stworzone głównie po to, by móc powtarzać słówka, czy wyrażenia. Bardzo istotna jest znajomość słówek w danym języku – im więcej ich znasz, tym lepiej.

To niektóre ze sposobów podszlifowania nauki języka obcego natomiast, żeby wybrać odpowiedni musisz się zastanowić, czy jesteś słuchowcem, wzrokowcem czy kinestetykiem. Jeśli jesteś słuchowcem, to na pewno łatwiej przyjdzie Ci słuchanie muzyki w obcym języku, oglądanie filmów, słuchanie audiobooków, czy rozmowy. Jeśli natomiast jesteś wzrokowcem na pewno w zapamiętywaniu pomogą Ci fiszki lub innego rodzaju pomoce naukowe, robienie notatek, podkreślanie tekstów na jakiś wyraźny kolor. Kinestetycy natomiast uczą się bardziej przez zabawę, podczas nauki lubią się ruszać, gestykulować podczas rozmów oraz stosować różne gry i zabawy w trakcie nauki.

Bardzo istotne jest dobranie sposobu nauki pod siebie. Na samym początku najlepiej zastanów się jaki rodzaj przyswajania materiału będzie dla Ciebie odpowiedni. Najlepiej ucz się tak, aby Tobie sprawiało to przyjemność i żebyś nie miał żadnych kłopotów z zapamiętywaniem materiału. Podane przeze mnie wskazówki i sposoby nauki języków, to tylko niewielka część tego, co możesz skutecznie wykorzystać. Najważniejsze, to znaleźć dla siebie odpowiednią formę i zacząć naukę bez przeszkód jak najskuteczniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here