Pomysły na lekcje online

0
1760

Większość zajęć w szkołach od dłuższego czasu odbywa się online ze względu na panującą sytuacją. Jest to czas trudny dla uczniów, ale przede wszystkim dla nauczycieli. To oni musi zadbać o to, by w ciekawy sposób przekazać wiedzę uczniom tak. Wszystko po to, by z zajęć wynieśli wszystkie potrzebne informacje. Jest wiele sposobów na to, by urozmaicić zajęcia i lekcje online w taki sposób, żeby były dla ucznia zainteresować i byłyby dla niego o wiele bardziej ciekawsze.

Filmiki edukacyjne

Aby urozmaicić zajęcia, warto jest poprosić uczniów, aby obejrzeli filmik (na przykład na YouTube) na temat, jaki jest aktualnie omawiany podczas lekcji. Po obejrzeniu go warto, jest rozpocząć wspólną dyskusję na ten właśnie temat – dzięki temu uczniowie zaangażują się bardziej w lekcję i więcej z niej zapamiętają. Jeśli są to lekcje na przykład języka angielskiego (lub innego) warto, jest zachęcić uczniów do obejrzenia właśnie filmiku w języku, którego uczą się na lekcji – później można przeprowadzić rozmowę właśnie w danym języku. Dzięki temu do lekcji będą wprowadzisz nowe tematy, ale również będzie to znakomita powtórka dla uczniów.

Do zajęć online można wprowadzić również pracę z filmem. Poproś uczniów o ty, by obejrzeli wybranego materiału oraz zapisali najważniejszych i najciekawszych zagadnień. Na lekcjach będziecie mogli wspólnie z uczniami prześledzić wybrane przez nich informacje oraz zagadnienia. Dzięki omówieniu ich utrwalicie materiał.

Quizy

Kolejną możliwością urozmaicenia lekcji online będzie opcja wprowadzenia quizów, w których zawarte są omawiane na lekcji zagadnienia. Dzięki temu uczniowie będą sprawdzać na bieżąco swoją wiedzę, którą wynieśli z lekcji. Jako nauczyciel możesz przygotować taki quiz samodzielnie na wybranych stronach internetowych, które do tego służą. Po skończonym przez uczniów quizie warto, jest również zachęcić ich do dyskusji na ten temat, omówić poszczególne zagadnienia ponownie. Dzięki temu utrwalą swoją wiedzę i będzie to również wymagało od nich aktywnego udziału w zajęciach.

Krzyżówki

Poza quizami można też przygotować krótką krzyżówkę dla uczniów na temat wybranego zagadnienia, które jest obecnie omawiane albo było jakiś czas temu. Świetnie sprawdzi się to jako utrwalenie materiału przez uczniów albo przypomnienie go i zaangażuje uczniów do zajęć. Można również w formie prezentacji poprosić uczniów o wykonanie takich krzyżówek samodzielnie jako na przykład zadanie domowe i na zasadzie prezentacji pokazać na zajęciach na przykład na dodatkową ocenę.

Memy

Jest wiele stron, które są generatorami memów (które są uwielbiane przez młode osoby) i jako urozmaicenie lekcji warto jest poprosić uczniów o zrobienie mema na dany temat, który jest obecnie omawiany. Uczniowie będą na pewno zadowoleni z takiej propozycji, a poprzez zabawę wyniosą z lekcji na pewno więcej niż zazwyczaj. W końcu będą robić to, co lubią, a jak wiadomo, człowiek wtedy uczy się i zapamiętuje więcej.

Przećwiczenie materiału

W przypadku zajęć językowych możesz po każdych zajęciach zadać uczniom zdanie do dokończenia, w którym musi uwzględnić omawiane struktury (czas, jaki jest obecnie omawiany oraz nowe słówka, które pojawiły się na lekcji). Może to być jedno zdanie, a może być ich kilka, w zależności od preferencji. Dzięki temu uczniowie będą na bieżąco utrwalać to, czego dowiadują się na zajęciach. Możesz również przekazać uczniom, aby każdy z nich wysłał napisane przez siebie zdanie na czacie grupowym i pozwolić im zadecydować (poprzez reakcje lajkami czy serduszkami), które zdanie według nich jest najlepsze lub najbardziej zabawne. Dzięki temu uczniowie bardziej zaangażują się w lekcje i będą bardziej aktywni.

Najważniejsza w tym czasie jest odpowiednia komunikacja na poziomie uczeń-nauczyciel. Im ciekawsze zajęcia, tym bardziej uczniowie będą angażować się w to, co się na nich dzieje i chętniej będą brać udział w lekcjach, dzięki czemu więcej z nich wyniosą. Im ciekawsze zajęcia, tym lepiej, a jak widać naprawdę niewiele potrzeba by wprowadzić trochę urozmaiceń do lekcji.

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here