Ulubionym frazesem nauczycieli jest ‘Nauka, to do potęgi klucz!’. Sam więc jako nauczyciel powinieneś wiedzieć, jak ważne jest to, byś Ty sam również się ciągle się edukował. Istnieje mnóstwo różnych możliwości, by robić to za darmo. W końcu doskonalenie zawodowe, to ogromny atut na obecnym rynku pracy.
Czego dotyczą szkolenia dla nauczycieli?
Zazwyczaj są to szkolenia zawierające bardzo dużo wiedzy merytorycznej. Podstawą są szkolenia dla nauczycieli konkretnych przedmiotów szkolnych, jak np. szkolenia dla nauczycieli języka angielskiego. Bardzo przydatne są szkolenia, które dotyczą aspektów wychowawczych. Tego typu szkolenia dotyczą między innymi metod nauczania czy pracy nad własnym modelem zachowania. Istnieją także szkolenia dotyczące pracy z wyjątkowymi uczniami, jak np. tymi, którzy są dotknięci zespołem Aspergera i ADHD.
Webinaria
Webinaria, to szkolenia online, które odbywają się za pomocą komunikatorów typu Zoom. Jest to idealne rozwiązanie w obecnych, pandemicznych czasach. Oszczędność czasu na dojazd, możliwość wygodnego siedzenia w domu, pod kocykiem z kubkiem gorącej kawy oraz nowa, przydatna wiedza. Trenerzy prowadzący webinaria bardzo często udostępniają je użytkownikom po rzeczywistym czasie szkolenia. Dzięki temu nic Ci nie umknie i na spokojnie będziesz mógł sobie szkolenie przeanalizować w późniejszym czasie i zrobić notatki. Rejestracja na webinaria jest bardzo prosta, wystarczy zapisać się do niego, wpisując w formularzu na stronie szkoleniowca swój mail i czekać na link do spotkania.
Kursy on-line
Kursy internetowe są o tyle wygodne, że sam decydujesz kiedy i gdzie się uczysz. Zazwyczaj materiały po wykupieniu dostępne są dożywotnio, dzięki czemu możesz do nich wrócić w przyszłości. Wiele kursów jest darmowych, jeśli jednak zależy Ci na posiadaniu certyfikatu uczestnictwa, to takie kursy są zazwyczaj płatne.
Korzyści
Zdobywanie nowych kompetencji jest bardzo istotne w pracy nauczyciela. Oprócz tego, że się ciągle rozwijasz, to możesz liczyć na awans lub lepiej płatną pracę w innej placówce. Nauczyciele, którzy ukończyli kursy specjalistyczne np. do pracy z dziećmi z autyzmem, są bardzo pożądani na rynku pracy. Oprócz korzyści zawodowych sam fakt tego, że zdobywasz nową wiedzę i pracujesz nad rozwojem osobistym, przyniesie Ci dużo satysfakcji i podniesie pewność siebie. Szkolenia zazwyczaj prowadzą praktycy, inni nauczyciele, którzy są aktywni w swoim zawodzie. Dlatego też często, wynosimy z nich większą wiedzę, niż ze studiów pedagogicznych, które są prowadzone głównie przez profesorów teoretyków. Jako nauczyciel masz ogromny wpływ na swoich uczniów, zaraz po rodzicach jesteś ich największym autorytetem i to z Ciebie będą brali przykład. Chcąc nie chcąc na co dzień wpajasz im swoje wartości, uczysz komunikacji i postaw, dlatego też powinieneś się ciągle rozwijać.
Koszty
Ceny szkoleń dla nauczycieli wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Ich cena jest uzależniona od tematu, specjalizacji oraz czasu trwania. Najtańsze jednak są szkolenia online. Bardzo duża jest oferta szkoleń zupełnie darmowych. Możliwe są one w formie stacjonarnej jak i zdalnej. Warto pamiętać, że środki finansowe na doszkalanie kadry pedagogicznej są uwzględnione w każdym budżecie dla szkoły. Jedne szkoły z tego korzystają i szkolenia dla nauczycieli organizują kilka razy w roku, a inne w ogóle takiej możliwości swoim nauczycielom nie dają. I jest to niestety ogromna strata. Oprócz tego, że prędzej czy później poziom kadry w danej placówce nie będzie nadążał za postępującymi zmianami i trendami, to także nauczyciele będą mniej efektywni i zmotywowani.
Dyrekcja, a doszkalanie nauczycieli
Jako dyrektor masz największy wpływ na rozwój swojej kadry. Dlatego warto, żebyś ich do tego motywował. Nie możesz nauczycieli zmusić do tego, żeby chodzili na szkolenia, ale możesz ich do tego zachęcić, wspominają na przykład o tym, że zwiększa to ich szanse na awans. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz wysłać nauczyciela na jakieś szkolenie, to musi się ono odbywać w ramach jego czasu pracy. Jeśli któryś z Twoich nauczycieli chciałby pojechać na szkolenie za granicą, to jesteś osobą decyzyjną w tej sprawie. Co najważniejsze, to zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt. 3 Karty Nauczyciela masz obowiązek umożliwiać swojej kadrze doskonalenie się w ramach ich zawodu. Jeśli jakiś nauczyciel zostanie wysłany na szkolenie, to za znalezienie zastępstwa odpowiadasz Ty i zastępującemu nauczycielowi musisz zapłacić za dodatkowe godziny pracy.
Zdjęcia: Pixabay.com