Zapewne nie musimy Cię przekonywać, że dobra pamięć jest ważna. Dzięki pamięci wiesz, skąd pochodzisz, możesz pracować oraz zaspokajać swoje potrzeby. Niestety z wiekiem się ona pogarsza, jednak możesz ten proces opóźnić. Poniżej więc znajdziesz kilka prostych porad jak poprawić funkcjonowanie pamięci.
Czym jest pamięć?
Jest to podstawowy mechanizm przechowywania informacji i doświadczeń. Mózg człowieka specjalizuje się zapamiętywaniu różnych rodzaju informacji, więc na tej podstawie wyróżniamy kilka rodzajów pamięci:
- Pamięć słuchowa – dzięki niej rozumiesz sens usłyszanego słowa oraz zapamiętujesz dźwięki
- Pamięć dotykowa – daje możliwość rozróżniania przedmiotów poprzez dotyk
- Pamięć smakowa – pozwala na rozpoznawanie smaków
- Pamięć wzrokowa – przechowuje informacje o tym co widziałeś, dzięki czemu możesz zwracać uwagę na szczegóły i detale na przykład pomieszczenia
- Pamięć językowa – jest to kluczowy rodzaj pamięci w komunikacji z drugim człowiekiem, dzięki niej możesz przypisywać słowa do konkretnych przedmiotów
- Pamięć węchowa – pozwala na rozpoznawanie zapachów
- Pamięć ruchowa – umożliwia zapamiętywanie konkretnych sekwencji ruchowych
Ćwiczenia na poprawę pamięci
Ludzka pamięć, tak samo jak mięśnie, jeśli nie jest regularnie trenowana, słabnie i pogarsza się jej kondycja. Warto więc ćwiczenia umysłu wplatać w codzienność, aby regularnie o niego dbać. Odpowiednio trenowany umysł posłuży Ci w dobrej kondycji przez wiele lat. Istnieją techniki, które pomagają w rozwijaniu pracy mózgu pod względem zapamiętywana. Ćwiczenia na pamięć poprawiają jej elastyczność oraz jej funkcjonowanie.
Krzyżówki, quizy, zagadki logiczne i gry w skojarzenia pomagają w poprawie pamięci. Tego typu ćwiczenia intelektualne ‘rozruszają’ umysł. Dobrym pomysłem jest też układanie puzzli, gra w szachy czy gry strategiczne. W ćwiczeniu pamięci pomaga także uczenie się na pamięć numerów telefonów, listy zakupów czy wierszy. Sztuka także pomaga w trenowaniu szarych komórek, jeśli zawsze marzyłeś o nauczeniu się śpiewać lub grać na pianinie, to masz kolejny argument ‘za’. Ćwiczenia fizyczne także poprawiają ukrwienie oraz dotlenienie mózgu. Według badań najlepszymi ćwiczeniami, które wspomagają proces pamięci, są skakanie na skakance, aerobik, bieganie czy jeżdżenie na rowerze.
Przy zapamiętywaniu różnych informacji przeszkadza rozproszona uwaga. Proces zapamiętywania wymaga spokoju i skupienia. Podczas gdy się czegoś próbujesz nauczyć, postaraj się wyciszyć telefon i wyłączyć telewizję. Ważny jest także relaks, gdy jesteś spokojny, dużo szybciej jesteś w stanie sobie coś przypomnieć. W celu uspokojenia swoich myśli dobrym sposobem jest medytacja i dbanie o regularny odpoczynek.
Jak rozwija się pamięć
Nie bez powodu w naszych dziecięcych latach zaczynamy edukację szkolną. Może się wydawać, że przyswajanie w ciągu 12 lat tysiąca informacji z różnych dziedzin jest marnowaniem czasu i energii. Jednak to właśnie do 16 roku życia sprawność naszego umysłu rośnie. Jest to jeden wielki trening dla umysłu, w którego trakcie ćwiczysz logiczne myślenie i trenujesz koncentrację. Według badań umysł intensywnie trenowany w młodości jest 12 razy mniej narażony na problemy z pamięcią w okresie starości.
Kończąc studia, przestajesz regularnie trenować umysł. Zaczynasz rutynowy tryb życia: praca, dom, dzieci. Przez to mniej nowych rzeczy się uczysz, więc Twoja sprawność umysłowa spada. Niekorzystnie także na stan sprawności umysłowej wpływa stres. Zmniejsza on szybkość uczenia się nowych rzeczy oraz zawęża koncentrację. Brak aktywności mózgu skutkuje skurczeniem się płatów przedczołowych i obniżeniem sprawności mózgu. Prowadzi to prosto do kłopotów z koncentracją i pamięcią.
Zdjęcia: Pexels.com