Talent – jak go w sobie rozpoznać?

0
1302

Według Instytutu Gallupa, talent, czymś jest łatwo dostępnym i niepowtarzalnym, czymś, co łatwo nam przychodzi. Możesz go wykorzystać na swoją korzyść, wystarczy go tylko w sobie odkryć i nauczyć się z niego czerpać wszystko, co najlepsze. 

Czym jest talent?

Kiedy słyszysz słowo “talent”, przychodzą Ci na myśl wszyscy wielcy ludzie tego świata: Durante, Wyspiański czy Kochanowski. Kiedy ktoś ma tak odznaczające się umiejętności, nietrudno mu zdecydować czym się chce w życiu zajmować. I tu pojawiasz się Ty. Zastanawiasz się nad zmianą pracy, jednak nie wiesz, w jakim kierunku powinieneś pójść, w jakim zawodzie byś sobie dobrze radził. Nie umiesz się skonkretyzować, bo nie wiesz, w czym jesteś dobry. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: talentów jest więcej, niż sobie wyobrażasz, a ich krąg nie zamyka się tylko na takich oczywistościach jak malarstwo czy pisarstwo

Talentem mogą być Twoje umiejętności i zdolności, a nawet wrodzone cechy charakteru czy wygląd. Coś, dzięki czemu możesz zmieniać na lepsze swój świat. Jesteś silny? Świetnie, możesz pomagać innym, którzy są fizycznie słabsi. Szybko się uczysz języków? W takim razie łatwo Ci przychodzi pomaganie dogadywać się innym. Pewnie nawet nie wiesz, jak często w ciągu dnia korzystasz, ze swojego talentu. Najwyższy czas, żebyś mógł go wykorzystać także w swoim życiu zawodowym

Naukowcy Instytutu Gallupa twierdzą, że talent jest między innymi wzorcem myślenia, który sprawia, że różne czynności wykonujesz w określony sposób. Ma to oczywiście swoje naukowe wyjaśnienie. W naszych najmłodszych latach w mózgu tworzy się siatka neuronalna, która w wieku około 15 lat zaczyna powoli obumierać. Pozostają tylko te połączenia neuronowe, które są przez Ciebie najczęściej używane. Połączenie te następnie zaczynają się umacniać, aż w końcu w wieku około 25 lat tworzy się wzór unikalnych talentów neuronalnych. Mogą to być na przykład strategia, konkurencyjność czy poważanie. Właśnie po to naukowcy Instytutu Gallupa opracowali specjalny test, który pozwala te talenty w sobie odkryć. 

Rozpoznaj swój talent

Opcje są dwie, możesz albo skorzystać z jednego z wielu testów pomagających odkryć Twój talent, albo usiąść na spokojnie i się zastanowić. Spisz na kartce wszystkie rzeczy, które umiesz i lubi robić, rzeczy, które spowodowały, że odniosłeś w życiu jakiś sukces oraz te, które przychodzą Ci z łatwością. Daj sobie czas, nie spiesz się, bo nie musisz odpowiadać na te pytania już teraz. Poobserwuj sam siebie przez kilka dni. W jakich sytuacjach czujesz się najlepiej, co robisz najchętniej i za co Cię chwalą inni? Możesz spytać także swoich najbliższych, co według nich jest Twoim talentem. 

Wielu talentów  prawdopodobnie nawet w sobie nie dostrzegasz. Innych zaś jesteś świadom i intuicyjnie wiesz, że wykonywanie danej czynności sprawia Ci przyjemność. Warto jednak, żebyś sobie uświadomił także, czego w sobie nie lubisz. Zamiast więc te cechy w sobie dusić i próbować ukryć, zacznij z nich korzystać. Przykład? Osoba, która ma problemy ze swoją decyzyjnością, może się okazać naprawdę świetnym strategiem, który może przewidzieć efekt każdego swojego działania. To samo tyczy się maksymalistów, czyli osób, które nigdy nie są zadowolone z efektów, a tak naprawdę są w stanie każdy projekt zrealizować perfekcyjnie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojej natury i nauczenie się obchodzić ze swoimi umiejętnościami właściwie. 

Zacznij korzystać

Zanim zdecydujesz się na zmianę stanowiska, zastanów się, czy może nie jest tak, że nieodpowiednio z niego korzystasz. Najlepiej będzie wytłumaczyć Ci to na przykładzie.  Może czujesz, że jesteś zbyt empatyczny w stosunku do innych i zaczynasz odczuwać te same emocje co inni, te pozytywne jak i negatywne. Zapewne jest to bardzo wyczerpujące. W takiej jednak sytuacji warto, żebyś swoją empatię zaczął traktować jak narzędzie, a nie przekleństwo. Wiedząc i rozumiejąc, jak czują się inni, możesz zacząć im szczerze pomagać poradzić sobie z problemami.

Zdjęcia: Unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here