Odkryj swój talent

0
830

Ogrodnictwo, nauczanie języków czy gotowanie? Tak, tak, nie każdy wie, jaki jest jego talent. Zakładam, że skoro zajrzałeś w ten post, to również masz z tym problem. Talent, to Twoje wrodzone umiejętności, w których jesteś lepszy od nich. Już się zastanawiasz, jaki jest Twój? Oczyść swój umysł, weź kartkę, długopis i podążaj za moimi wskazówkami.

Ukierunkuj swoje działania

Niestety jesteśmy wszyscy od małego uczeni, że powinniśmy się skupiać na swoich słabszych stronach i nad nimi pracować. Jednak wszyscy zapominają o tym, jak ważne jest rozwijanie tych umiejętności, w które idą nam dobrze. Zastanów się nad tym, co robisz z większą łatwością, niż inni. Co wiesz, że lubisz robić i nie wymaga od Ciebie większego wysiłku? Jeśli już wiesz jakie to umiejętności, to wystarczy, żebyś się skupił na ich doskonaleniu i wypracowaniu ich do mistrzostwa.

Wykorzystuj swoje zdolności w pracy

Zrób listę wszystkich swoich mocnych stron. Spisz swoje umiejętności i obok napisz, w jaki sposób możesz je wykorzystać w pracy. Dzięki temu będziesz czuł, że praca przynosi Ci większą satysfakcję i że się w niej rozwijasz. Według badań Instytutu Gallupa, ludzie wykorzystujący swoje talenty w pracy, sześć razy bardziej się w nią angażują i są trzy razy bardziej zadowoleni z jakości swojego życia. Teraz zastanów się nad tym, w jaki sposób wykorzystałeś swoje umiejętności w przeszłości i jaki był tego skutek. Postaraj się nie skupiać tylko na takich oczywistościach jak malarstwo, sport czy lekkie pióro. Talentem może być łatwość w nawiązywaniu kontaktów, to, że potrafisz rozbawiać ludzi, a także dokładne wykonywanie zadań

Próbuj nowych rzeczy

Najlepszym sposobem, na odkrywanie swoich zdolności jest metoda prób i błędów. Pomyśl o tym, co od dawna chciałeś spróbować zrobić. Następnie poszukaj informacji na ten temat w internecie, oglądaj filmiki na YouTubie i sprawdź, czy są jakieś kursy w Twoim mieście. Bardzo możliwe, że spośród kilku rzeczy, które chodzą Ci od dłuższego czasu po głowie, jedna okaże się strzałem w dziesiątkę. Postaraj się odepchnąć sceptyczne nastawienie na drugi plan i pomimo wątpliwości chociaż raz spróbować. Tylko w ten sposób możesz się przekonać, czy w danej rzeczy jesteś dobry.

Wypróbuj testy osobowości

Testy osobowości, to nie tylko fajny sposób, żeby poznać siebie, ale także, by dowiedzieć się jakie umiejętności kryją się za danym typem osobowości. Osobiście mogę polecić test 16Personalities. Jego wypełnienie zajmie Ci około dziesięciu minut. W rezultacie otrzymasz dokładny opis danego typu, a także podpowiedź, w jakich zawodach się odnajdziesz

Drugą opcją jest test Clifton StrengthsFinder – stworzony przez wyżej wspomniany Instytut Gallupa. Wynik testu wykaże 34 rodzaje Twoich talentów i wyodrębni 5, które najlepiej do Ciebie pasują.

Zainspiruj się innymi

Zastanów się na osobami, które podziwiasz. Spisz na kartce, jakie ich cechy Ci imponują i jakimi zdolnościami się odznaczają. Ważne jest także to, czym się te osoby zajmują. Skoro Ci imponują, to znaczy, że warto spróbować tego, co oni robią na co dzień. Jeśli na bieżąco czytasz magazyny podróżnicze, obserwujesz profile podróżników w social mediach, to pomyśl, czy nie chciałbyś sam się udać w chociażby krótką wycieczkę. Możliwość spełnienia marzenia i odkrycia swoich nowych umiejętności w jednym. Nie dość, że przyjemnie, to jeszcze pożyteczne. 

Jak wykorzystać swoje talenty?

Już wiesz, jaki jest Twój talent, więc najwyższy czas go wykorzystać. Pomyśl, czy masz możliwość korzystać z niego codziennie? Jeśli będziesz korzystał, ze swoich umiejętności na co dzień, to szybko je udoskonalisz do perfekcji. Więc jak znaleźć sposób, na wykorzystanie swoich umiejętności?

  • Rób jak najczęściej to, co sprawia Ci przyjemność. Lubisz organizować? Zapytaj w biurze, czy mógłbyś posegregować dokumenty w archiwum. Pochłaniasz ogromną ilość książek? Zacznij pisać ich recenzje lub zorganizuj w swoim mieście spotkania klubu książki.
  • Nie analizuj zbyt dużo. Nasz mózg ma talent, do podważania naszych decyzji. Postaraj się każdą krytyczną myśl wyłapać i zastanowić się, czy jest ona słuszna. Jeśli zaś osoby z zewnątrz zaczynają się niezbyt przychylnie wypowiadać na temat Twoich działań, po prostu poproś, by zostawili opinię dla siebie.
  • Bądź wytrwały. To, że w pracy nie udało Ci się przepchnąć swoich umiejętności, nie znaczy, że gdzieś indziej ich nie możesz wykorzystać. Dobrze Ci idzie pisanie? Napisz kilka luźnych tekstów i wyślij do miejscowej gazety. Może zgodzą się na publikację chociaż jednego.
  • Inwestuj w siebie. Zapisuj się na kursy, kupuj książki i chodź na eventy tematyczne. Chcesz się nauczyć robić kosmetyki? Odłóż pieniądze i kup potrzebne składniki oraz przyrządy. Będzie to dla Ciebie idealny sposób na relaks po pracy lub spędzenie weekendu w sposób produktywny i pożyteczny.

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here