Ranking Największych Polskich Prywatnych Firm

0
1881
Zdjęcie: pexels.com

„Forbes” opublikował Ranking Największych Polskich Prywatnych Firm. W tym roku Cyfrowy Polsat oddał czołowe miejsce CD Projektowi. Zestawienie zostało stworzone już po raz piąty. W rankingu znajdują się prywatne polskie firmy, które nie są spółkami państwowymi, ale również nie znajdują się w rękach zagranicznym włąścicieli. Dzięki rankingowi możemy zorientować się, w jakim tempie rozwija się polska gospodarka.

1. CD Projekt (wartość firmy: 40 mld 187 mln zł)

Grupa kapitałowa CD Projekt – polski wydawca oraz producent gier komputerowych z siedzibą w Warszawie i oddziałami w Krakowie, Wrocławiu oraz Los Angeles. Pierwsza ze spółek działająca pod logiem CD Projekt została stworzona w 1994 roku przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. 

2. Cyfrowy Polsat (wartość firmy: 29 mld 478 mln zł)

Cyfrowy Polsat – największa polska platforma satelitarna. Jej właściciel jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej i piątym pod względem liczby abonentów w całej Europie operatorem telewizji satelitarnej.

3. Dino Polska (wartość firmy: 23 mld 082 mln zł)

Dino Polska S.A. – polska sieć sklepów spożywczo-przemysłowych założona w 1999 przez Tomasza Biernackiego.

4. LPP (wartość firmy: 14 mld 338 mln zł)

LPP S.A. – polskie przedsiębiorstwo odzieżowe zajmujące się projektowaniem, produkcją i dystrybucją odzieży, mające w swoim faktoriach 5 marek: Cropp, House, Mohito, Reserved i Sinsay.

Zdjęcie: lppsa.com

5. Polpharma (wartość firmy: 11 mld 873 mln zł)

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. – polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Producent leków znajdujących zastosowanie w kardiologii, gastroenterologii i neurologii. Wytwarza również leki dostępne bez recepty.

6. Grupa Maspex (wartość firmy: 7 mld 774 mln zł)

Maspex – polski koncern spożywczy z siedzibą w Wadowicach, będący jednym z największych producentów żywności w Europie Środkowo-Wschodniej i w Polsce.

7. Asseco Poland (wartość firmy: 6 mld 871 mln zł)

Asseco Poland S.A. – przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Rzeszowie, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednostka dominująca międzynarodowej grupy kapitałowej Asseco. Założycielem i Prezesem Zarządu Asseco Poland jest Adam Góral.

8. Synthos (wartość firmy: 6 mld 840 mln zł)

Synthos S.A. – polskie przedsiębiorstwo branży chemicznej z siedzibą w Oświęcimiu. Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków syntetycznych oraz największym europejskim producentem polistyrenu do spieniania.

9. TZMO (wartość firmy: 6 mld 718 mln zł)

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych – przedsiębiorstwo produkujące materiały opatrunkowe i środki higieniczne z siedzibą w Toruniu.

Zdjęcie: torun.wyborcza.pl

10. CCC (wartość firmy: 5 mld 646 mln zł)

CCC Spółka Akcyjna – jedna z największych detalicznych spółek obuwniczych i jeden z największych producentów obuwia w Europie.

“Tegoroczne wzrosty wartości firm wynikają również z wyrazistości polskich firm. Co bardzo dobrze widać na przykład wśród firm spożywczych. Zestawienie stu największych firm pozwala dostrzec, co naprawdę dzieje się w polskiej gospodarce, jakim podlega trendom, jakiego rodzaju przedsięwzięcia najlepiej sobie radzą. Jeśli spojrzymy z lotu ptaka, widać, że gospodarka się kręci. To jest nasz wspólny sukces. W tym roku na liście doszło do sporego przetasowania. Z jednej strony mamy kryzys, z drugiej są firmy, które tę szansę świetnie wykorzystały. I nie chodzi wyłącznie o branżę technologiczną. Jaki jest skutek? Generalnie w najtrudniejszym dla biznesu roku, od czasu kryzysu finansowego sprzed ponad dekady, wartość stu największych firm wzrosła dokładnie o 54 mld złotych. Na to nałożyła się jeszcze pokoleniowa zmiana, której można było się spodziewać, ale którą COVID-19 skutecznie przyspieszył.” – zauważa Piotr Karnaszewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here