Oszczędzaj pieniądze bezpiecznie

0
841

Wakacje pod palmą, nowe meble, czy  po prostu randka w lepszej knajpie. To rzeczy, na które każda i każdy z nas chciałby sobie od czasu do czasu pozwolić. Niestety rzeczywistość bywa nieubłagana. Zamiast otrzymać to, co sobie wymarzyliśmy, rozbijamy się o niebezpiecznie zbliżającą się do zera liczbę na naszym koncie. Jedynym sposobem na drobne “złamanie systemu” takiej rzeczywistości wydaje się być racjonalne i mądre oszczędzanie. Jak jednak robić to dobrze i skutecznie, a przede wszystkim jak sprawić, by odkładane pieniądze oszczędzać bezpiecznie? Wbrew pozorom bezpieczne oszczędzanie nie jest wcale tak trudne jak moglibyśmy to sobie wyobrażać. Zanim jednak przejdziemy do tego jak oszczędzać wyjaśnijmy sobie najpierw czym bezpieczne oszczędzanie w ogóle jest.

Czym jest bezpieczne oszczędzanie

Jak sama nazwa wskazuje gdy oszczędzamy w sposób bezpieczny, ograniczamy do absolutnego minimum ryzyko związane z utratą nagromadzonego przez nas kapitału. Od razu nasuwa się uzasadnione pytanie, w jaki sposób oszczędzanie może stanowić ryzyko. Przecież wydawać by się mogło, że oszczędzanie już z samej definicji łączyć się powinno w jakiś sposób z bezpieczeństwem. W końcu gdy odkładamy gdzieś nasze pieniądze zawsze będziemy mieli coś na “czarną godzinę” gdy inne źródła utrzymania zawiodą. Niestety w praktyce temat nie jest taki prosty. Oszczędzać można na wiele sposobów i choć niektóre spośród nich wymagają wiele sprytu, uwagi i pracy to nadal pozostają w pewnym sensie drogą na skróty. 

Niektórzy bowiem w celu szybkiego wzbogacenia się swoje środki lokują w powstających firmach czy inwestycjach na giełdzie. Codziennie słyszymy jednak o bankructwie jakiejś spółki czy kolejnym krachu na giełdzie. Szybki zarobek to także większe ryzyko, a co za tym idzie opcja szybkiej straty. Jeżeli chcemy ograniczyć stres oraz czas przeznaczany na zajmowanie się odłożonymi pieniędzmi powinniśmy wybierać formy pozwalające nam na bezpieczne oszczędzanie, które być może rozciąga w czasie zysk, który przyniesie nam zgromadzony kapitał, ale jednocześnie ograniczają go do minimum. 

Formy bezpiecznego oszczędzania

Takie opcje inwestowania jak wspomniane wyżej, oferują nam przede wszystkim banki, które obok klasycznej opcji odkładania pieniędzy na zwykłym koncie oferują wiele oprocentowanych usług. Bankowi opłaca się trzymać nasze pieniądze, ponieważ może inwestować je dalej i oferować dzięki nim inne usługi takie jak pożyczki oraz kredyty. Z tego powodu możemy otworzyć w banku konto oszczędnościowe, z którego niewielki procent będzie co miesiąc zasilał dodatkowo zgromadzone przez nas oszczędności. Możemy również założyć lokaty terminowe, które, choć wymagają od nas zamrożenia na jakiś czas części środków, oferują z reguły o wiele większe oprocentowanie niż tradycyjne konta oszczędnościowe.

Odłożenie pieniędzy w banku zatrudniającym wielu specjalistów z dziedziny zarządzania ryzykiem, inwestycji i ekonomii daje nam o wiele większe bezpieczeństwo niż oddanie ich w ręce, chociażby maklerów inwestujących je w zmieniającą się z sekundy na sekundę giełdę. Istnieje jednak jeszcze stabilniejszy od banków podmiot, którego bankructwa zdarzają się niezwykle rzadko. Mowa oczywiście o państwach.

Jak dobrze wiemy każde państwo raz na czas, gdy jego przychody nie pokrywają się z wydatkami, uchwala budżet z deficytem, czyli tzw. “dziurą budżetową”. Robi to, żeby nie musieć obcinać wydatków na potrzebne obywatelom usługi takie jak utrzymanie dróg, szpitali czy szkół. W tym celu musi zaciągnąć dług publiczny, który inaczej jak w przypadku klasycznych kredytów zaciągany jest wśród własnych obywateli. Aby tego dokonać, państwo regularnie wypuszcza na rynek obligacje, które posiadają określoną wartość oraz termin spłaty powiększonej o ustalony procent. W zależności od wysokości terminu spłaty procent ten jest większy lub mniejszy. Jest to najbardziej pewna z form bezpiecznego oszczędzania. Nawet jeśli za dajmy na to 3 lata państwo, nie będzie w stanie wypłacić nam pieniędzy gwarantowanych nam przez obligację to “zroluje” ono jak mawiają ekonomiści swój dług. Oznacza to, że zmieni się co prawda termin wypłaty pieniędzy, lecz wartość naszej obligacji zwiększy się z 1000 złotych do np 2000 złotych. Pozwoli nam to na sprzedanie jej na rynku z dużym zyskiem. W Polsce obligacje wykupić można na dedykowanej do tego stronie https://www.obligacjeskarbowe.pl/oferta/. Znajdziemy tam wszystkie oferowane przez skarb państwa oferty wraz z ich specyfiką oraz potrzebne do rozpoczęcia tej formy oszczędzania informacje. 

Podsumowując więc, oszczędzanie wcale nie musi być trudne. W rzeczywistości jeśli chcemy oszczędzać pieniądze bezpiecznie, to jedynym potrzebnym do tego czynnikiem pozostaje tak czas, przez który nasze pieniądze będą odłożone czy to na koncie, lokacie czy w formie obligacji. Jak widać, wcale nie musimy sobie niczego odmawiać i jeżeli przynajmniej część owoców naszej pracy co jakiś czas odłożymy w jedno z takich bezpiecznych miejsc niewykluczone, że z czasem skończymy na plaży, pod wymarzoną palmą, w świeżo umeblowanym salonie czy w ulubionej knajpie na idealnej randce.

Zdjęcia: Unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here