Kojarzysz tego jednego pracownika, którego pierwszymi słowami po wejściu do biura są ‘Przepraszam za spóźnieniem, był korek’? Jest to oznaka, że ma on problem z motywacją. Jak więc w odpowiedni sposób wzbudzić jego motywację?
Co motywuje ludzi do pracy?
Każdy raz za czasu musi zwolnić swoje obroty i odrobinę odpocząć, jednak obijanie się w pracy nie jest mile widziane. Jeśli któryś z Twoich pracowników lekceważy swoje obowiązki, to najzwyczajniej w świecie nie potrafi znaleźć żadnego dobrego powodu, by się zmusić do działania. Twoim zadaniem jest zadbać o zmotywowanie takiego pracownika do działania. Pamiętaj, że chandra może dopaść każdego członka Twojej załogi, a im będzie ich więcej, tym gorzej będzie prosperowało Twoje przedsiębiorstwo. Tak więc, czego oczekują ludzie od swojego pracodawcy? I jak pomóc swoim pracownikom rozwinąć swoją karierę zawodową w Twojej firmie?
Głównym aspektem, dla którego wszyscy chodzimy do pracy, są zarobki. Jednak oprócz tego wiele osób motywuje szacunek ze strony innych, godne uznania cele zawodowe czy przyjazna atmosfera w miejscu pracy. Wiele osób wskazuje także na bogaty pakiet socjalny czy stabilizację. Co jeśli te ogólne czynniki wciąż nie działają motywująco na Twojego pracownika?
Źle dobrane stanowisko
Każdy z nas ma inne predyspozycje charakteru i osobowości. Ktoś, kto się nie odnajduje na stanowisku sprzedawcy w sklepie, może świetnie sobie radzić przy sprzedaży internetowej. Jego automatyczny sposób działania może się nie sprawdzać przy relacjach z klientem, ale za to rewelacyjnie się przyda podczas pracy online. Otaczają nas ludzie o różnych sposobach działania i myślenia, wyznają inne wartości niż my. Dlatego musisz być świadomy, że nie ma na świecie drugiego człowieka, który te same obowiązki wykonywałby w identyczny sposób co Ty. Kluczem do zrozumienia, dlaczego Twojemu pracownikowi coś się chce robić, a czegoś mu się nie chce, jest poznanie jego osoby.
Metoda ‘kija i marchewki’
Podstawową metodą motywacji jest sposób na ‘kija i marchewkę’. Mówimy wtedy o motywowaniu negatywnym i pozytywnym. Motywacja negatywna to taka, która grozi karą i konsekwencjami za niepoprawne wykonywanie obowiązków. Motywacja pozytywna zaś zachęca do pracy różnymi nagrodami. Z badań wynika, że właśnie ta druga jest skuteczniejsza. Dlatego też Twoje działania jako pracodawcy powinny być przemyślane i adekwatne do sytuacji. Postaw na atmosferę zaufania w miejscu pracy, upominaj pracowników tylko w cztery oczy i jasno określaj reguły pracy.
Test osobowości
Dobrym sposobem na poznanie swoich pracowników, a przy okazji odskocznią od codziennych obowiązków jest wykonanie razem z nimi testu osobowości. Najlepszym moim zdaniem jest Test Osobowości 16personalities.com. Dzięki niemu każdy z pracowników otrzyma dokładny opis swojego typu osobowości, zbiór swoich mocnych stron i informację na temat pracy, w jakiej by się najlepiej odnalazł. Da Ci to możliwość reorganizacji odrobinę obowiązków każdego z pracowników.
Jeśli któryś z Twoich pracowników szybko dostrzega zagrożenia, to powinien się odnaleźć na stanowisku, na którym praca wymaga analizy danych. Chcę Ci tym przykładem zobrazować, że każdy pracownik powinien mieć stanowisko dostosowane do jego naturalnych predyspozycji. 70% pracy powinien spędzać na wykonywaniu obowiązków, do których będzie wykorzystywał swoje mocne strony. Pozostałe 30% czasu powinny zajmować zadania, które niekoniecznie będą mu sprawiały przyjemność, ale które trzeba zrobić i już. Dzięki temu praca będzie dla niego ważna i będzie czerpał z niej przyjemność.
Jak rozmawiać z pracownikiem
Lekceważący stosunek do obowiązków i dezorganizacja pracy przez jednego pracownika wpływa negatywnie na pracę całego zespołu. Dlatego też jako szef musisz w odpowiedni sposób zareagować. Zacznij od rozmowy w cztery oczy. Ocenę pracy argumentuj konkretnymi przykładami, unikaj oskarżycielskiego tonu, a po prostu staraj się zrozumieć przyczyny zachowania Twojego pracownika. Kiedy poznasz jego argumentację i zrozumiesz, z czym ma problem, masz już porządną bazę, pod którą możesz dobrać odpowiednią metodę motywacji.
Zdjęcia: Unsplash.com