Video marketing, czyli jak kupujemy oczami

0
1341

Tempo zmian w content marketingu jest wyzwaniem dla wielu firm. Trzeba być na czasie z nowymi trendami, bo bardzo szybko rosną w siłę i stają się często wiodącym nurtem w marketingu. Sytuacji nie ułatwia fakt, że reklamy są w dzisiejszych czas wszechobecne i można je spotkać na każdym kroku. Musisz się więc wyróżnić, by zostać zauważonym. 

Mniej czytamy, więcej oglądamy

Jako przedsiębiorca masz prawdopodobnie typ klienta, do którego kierujesz swój produkt. Nie jest to zapewne jeden typ, jednak wszystkie łączy to, że są ludźmi. Żeby się dostać ze swoją reklamą do większości, trzeba znać upodobania większości. Tak właśnie jest z czytaniem. Według badań Biblioteki Narodowej ludzie coraz mniej czytają, na przykład w 2015 tylko 37% Polaków sięgnęło po książkę. 

Co w takim razie robią zamiast czytania? Oglądają! Tutaj znowu przedstawimy badania, tym razem Nielsen Audience Measurement, które stwierdziło, że w 2015 roku statystyczny Polak oglądał telewizję przez 4 godziny i 23 minuty dziennie. Trzeba jednak zwrócić jeszcze uwagę na fakt, że z roku na rok ten czas się wydłuża.

Dlaczego ludzie mniej czytają? Po pierwsze chodzi o zmęczenie po całym dniu obowiązków – czytanie zabiera więcej energii niż oglądanie. Po drugie powodem jest brak czasu – większość z nas nie ma czasu, by rzucić wszystko i poświęcić godzinę na czytanie. Oglądać można za to w trakcie wykonywania innych czynności, na przykład podczas sprzątania czy pracowania. 

Tak więc wnioski są bardzo proste: musisz zacząć dostosowywać swój komunikat reklamowy do upodobań odbiorców. Jednak nie przechodź w skrajność i nie rezygnuj całkowicie z reklamy w formie pisemnej, po prostu dołóż do niej video marketing. W ten sposób dotrzesz do szerszego grona odbiorców. 

Czym jest video marketing?

Warto pamiętać, że video marketing, to nie tylko YouTube. Obecnie filmiki reklamowe możesz publikować na portalach społecznościowych, mogą być wyświetlane w taksówkach, autobusach, pociągach i oczywiście w telewizji. Film reklamowy nie musi być typową reklamą, wiele firm korzysta z reklamy w formie tutoriali, relacji w social mediach itd. Kreatywność, to klucz do sukcesu w tej dziedzinie. Video marketing zwiększa także skuteczność komunikatu, oddziałuje dużo intensywniej na emocje, a poza tym generuje o wiele mniejsze koszty od reklamy tradycyjnej.

Zalety

 

  •  “97% marketerów twierdzi, że video pomogło im zwiększyć wśród użytkowników zrozumienie ich produktu/usługi”

 

Niektóre firmy mają w swojej ofercie produkty lub usługi, które są na tyle specjalistyczne i znane w niszowych branżach, że są ciężkie do wytłumaczenia. I właśnie tu z pomocą przychodzi video marketing! Zamiast rozpisywać się na kilka stron i tłumaczyć skomplikowaną usługę, po prostu stwórz wizualizację w formie video

 

  • “84% klientów zdecydowało się na zakup produktu po obejrzeniu materiału video danej firmy”

 

Tak jak ‘jemy oczami’, to dziś także już ‘kupujemy oczami’. Video jest pod tym względem skuteczne, ponieważ angażuje zmysł wzroku i jednocześnie oddziałuje na wyobraźnię. Użytkownik ogląda nagranie z produktem i przy okazji słyszy, jak lektor o nim opowiada. Pod tym względem reklama pisana jest mało skuteczna, ponieważ słabo wpływa na wyobraźnię i nie budzi większych emocji. Oprócz tego, jeśli widzimy, jak coś działa na nagraniu, to mamy od razu większe wrażenie autentyczności, bo przecież widzimy, jak to działa na własne oczy! 

 

  • “Jedna z czterech najpopularniejszych kategorii na YouTubie, to HOW TO”

 

Ludzie zazwyczaj szukają prostych sposobów na rozwiązanie swoich codziennych problemów. Stąd ogromna popularność specjalistycznych forów społecznościowych, poradników itd. Tak więc YouTube bardzo szybko zyskał miano pierwszego miejsca w internecie, gdzie użytkownicy sprawdzają jak coś zrobić w praktyce. Nasz mózg zdecydowanie szybciej się uczy nowych rzeczy, gdy obserwujemy, jak ktoś inny je wykonuje w praktyce. Poświęć więc chwilę na to, by zastanowić się, na jakie problemy odpowiada Twój produkt? Teraz wystarczy, że nagrasz o tym filmik, dzięki czemu Twoja marka będzie postrzegana jako ta wspierająca swoich klientów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here