Wszystko o pracy w Emiratach Arabskich

0
1682

Zjednoczone Emiraty Arabskie wzbudzają na całym świecie wiele emocji. Obietnica wysokiego wynagrodzenia i życia w miastach pełnych luksusowych wieżowców, bogatych szejków i luksusowych samochodów. Czy warto tam pracować? Jak znaleźć tam pracę i jak ona wygląda?

Kto może znaleźć tam zatrudnienie?

Marzenie o pracy w Dubaju lub w Abu Zabi oczywiście najłatwiej będzie spełnić jeśli jesteś specjalistom z takich branż jak finanse i handel zagraniczny (szczególnie jeśli jesteś związany z ropą naftową). Jednak miej na uwadze, że te miasta nadal się rozwijają, co wiąże się z rozbudową miejskiej infrastruktury. Z tego względu do pracy często poszukuje się też specjalistów z branży budowlanej i deweloperskiej oraz osoby powiązane z rozwojem technologicznym. Dlatego jeśli jesteś architektem, inżynierem, informatykiem, bądź programistą, również masz ogromną szansę na zdobycie tam pracy. 

Z każdym rokiem Emiraty odwiedza też coraz większa ilość turystów, co daje ogromną szansę jeśli działasz w branży turystycznej. Pracę możesz tam znaleźć zarówno jeśli jesteś pilotem wycieczek, jak i pracownikiem biurowym, a także stewardem i lub stewardessą.

Jakie wymagania musisz spełnić?

Pracodawcy w Emiratach są bardzo otwarci na pracowników z Europy, niezależnie od kraju pochodzenia pod warunkiem, że spełni określone wymagania.

Musisz pamiętać, że pracodawca zwykle ponosi koszty związane nie tylko z rekrutacją, ale także ze ściągnięciem do kraju, a także zapewnia odpowiednie warunki mieszkaniowe i socjalne, jak i również ubezpieczenie zdrowotne. Z tego względu kryteria, według których możesz być brany pod uwagę jako kandydat, są mocno wyśrubowane. Pod uwagę brane są zarówno Twoje doświadczenie zawodowe, jak i prestiż uczelni, którą ukończyłeś.

Niezwykle ważnym kryterium są także umiejętności językowe. Chociaż znajomość arabskiego nie jest wymagana, przynajmniej w większości zawodów, będzie dodatkowym atutem, dzięki któremu będziesz miał o wiele większe szanse na zatrudnienie. Natomiast znajomość języka angielskiego na wysokim poziomie jest niezbędna.

Aplikując o pracę, warto też, żebyś zadbał o sporządzenie odpowiedniego CV. Musisz pamiętać, że życiorys po angielsku różni się nieco od polskiego i warto, abyś zadbał o jego odpowiednią formę, ponieważ może ono zostać odrzucone ze względów formalnych.

Warunki i zarobki, czyli jak wygląda praca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

To, ile zarobisz, pracując w Zjednoczonych Emiratach, zależy oczywiście od zawodu, jaki wykonujesz. Najlepiej zarobisz oczywiście jako lekarze — w Emiratach nie ma publicznej służby zdrowia, dlatego prywatne kliniki przez wzgląd na bogatych pacjentów, słono płacą za najlepszych specjalistów. Średnia pensja osoby zatrudnionej w takim miejscu to w przeliczeniu ponad 25 tysięcy złotych. Raz w roku pracodawca zapewnia Ci 30-dniowy urlop. Na wysokie zarobki możesz liczyć również jeśli jesteś finansistą lub prawnikiem. Co ciekawe, podobną pensje otrzymasz też jako dziennikarz bądź jesteś osoba zatrudnioną w marketingu i działach PR.

W Emiratach Arabskich nie ma podatku dochodowego, co oznacza, że pensja, jaką wynegocjujesz, w całości wpłynie na Twoje konto. Do tego, w przypadku gdy zamierzasz przewieźć zarobione pieniądze do Polski, nie będziesz zmuszony do zapłacenia podatku w kraju. 

Wiza pracownicza

Wybierający się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celach naukowych lub turystycznych nie musisz ubiegać się o wizę pod warunkiem, że wyjazd nie będzie dłuższy niż 90 dni. Natomiast w przypadku pracy musisz starać się o wizę pracowniczą. Możesz ją zdobyć, podpisując kontrakt z firmą znajdującą się w ZEA lub zakładając spółkę w tym kraju. W przypadku zatrudnienia sprawa jest dużo prostsza, ponieważ to firma, która Cię zatrudnia, załatwi za Ciebie formalności. Jeśli jednak stracisz pracę, wiza automatycznie traci ważność. 

Najważniejszym dokumentem potrzebnym Ci do wyrobienia takiej wizy jest paszport, którego data ważności musi być o sześć miesięcy dłuższy niż termin wizy. 

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here