Wszystko o benefitach pracowniczych

0
1167

Dobrym sposobem na zatrzymanie pracowników w firmie jest wprowadzenie benefitów pracowniczych. Jest naprawdę wiele rodzajów dodatkowych udogodnień dla pracowników zatrudnionych o umowę o pracę. Rotacja pracowników w firmie kosztuje zdecydowanie więcej niż wprowadzenie stałych dodatkowych benefitów i udogodnień dla pracowników.

Opieka medyczna

Jednym z najczęstszych benefitów pracowniczych jest prywatna opieka medyczna. Dzięki składkom, które płaci pracodawca do danej firmy (na przykład LuxMed czy Medicover) pracownik ma w pakiecie do wykorzystania w skali roku szereg badań, które może wykonać jak i również dostęp do prywatnej opieki medycznej. W zależności od wielkości firmy, która ma w pakiecie takie udogodnienie kwoty składek jak i również wysokość dofinansowania może się nieco różnić. Podstawowy pakiet w większości przypadków opłaca pracownikowi pracodawca. Jeśli jednak pracownik chce poszerzyć zakres świadczonej usługi, ma możliwość poszerzenia danego pakietu. Będzie wiązało się to z pobieraniem danej kwoty na poczet prywatnej opieki medycznej z wypłaty pracownika. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, bo pozwala uniknąć kolejek i długich terminów jak to jest w przypadku publicznej opieki zdrowotnej.

Karty sportowe

Drugim rodzajem udogodnienia jest karta sportowa dla pracowników. Również w zależności od wielkości firmy różni się ona kwotą, jaką jest w stanie dofinansować pracodawca oraz kwotą, jaką musi dopłacić za nią pracownik. Są to natomiast zdecydowanie niższe kwoty niż te, które oferują chociażby siłownie przy wykupieniu u nich karnetu. W przypadku karty sportowej można korzystać z wielu udogodnień takich jak między innymi siłownie, groty solne, ścianki wspinaczkowe, baseny i wiele innych zajęć sportowych na terenie całej Polski, za przede wszystkim niską kwotę.

Szkolenia i dofinansowania

Wiele firm również prowadzi dofinansowania do różnych szkoleń jako dodatek dla pracownika. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które pracując w danej firmie chcą się cały czas rozwijać. Pracodawca w tym przypadku płaci za pracownika daną część kwoty, jaką ten musiałby sam uiścić za szkolenie. Warto jest korzystać z takich możliwości i cały czas poszerzać swoje horyzonty i kwalifikacje.

Dofinansowanie do urlopów (czyli tak zwane wczasy pod gruszą) są również jednym z najczęstszych benefitów, z których pracownik może skorzystać. Kwota wypłacona przez fundusz socjalny w danej firmie może się różnić w zależności od miejsca zatrudnienia, ale dla pracownika zawsze będzie to dodatkowa kwota, która zasili budżet podczas urlopu wypoczynkowego.

Podczas pracy w firmach, które działają na skalę międzynarodową (i nie tylko) można liczyć również na dofinansowanie do kursów językowych lub bezpłatne doszkolenia z danego języka. Również jest to dla pracownika dodatkowa możliwość doszkolenia i poprawienia swoich umiejętności, czy kwalifikacji.

Można wyróżnić również wiele benefitów pracowniczych, które nie wymagają znacznego nakładu finansowego ze strony pracodawcy, a są realizowane w godzinach pracy. Są to między innymi przeróżne kursy czy szkolenia dodatkowe, zajęcia jogi, masażysta, który zjawi się w biurze (szczególnie w miejscach pracy siedzącej), pokój dla matki z dzieckiem, który szczególnie przyda się dla kobiet wracających po urlopie macierzyńskim lub ‚chillout room‚ czyli miejsce dla pracowników, w którym mogą się zrelaksować w przerwach między pracą, na przykład pograć na konsoli czy poleżeć w fotelu do masażu.

Dodatki

Innymi benefitami, które stosują firmy, są różnego rodzaju konkursy sprzedażowe (głównie w firmach, które opierają się na sprzedaży czy handlu). Zazwyczaj pracownicy nagradzani są bonami podarunkowymi do różnych sklepów, nierzadko nagrodami pieniężnymi. Jest to dla pracownika dodatkowa motywacja, aby poprawić swoje wyniki i zdobyć dzięki temu dodatkowy bonus za swoją pracę.

Do budżetowych benefitów pracowniczych można zaliczyć również różne dodatki, które firma oferuje pracownikom w okresie świątecznym. Są to między innymi karty przedpłacone dla pracowników, którzy posiadają dzieci, czy również dofinansowanie w postaci na przykład kilkuset złotych na mikołajki. Jest to bardzo trafne rozwiązanie, bo w okresie świątecznym każdemu przyda się dodatkowy zastrzyk gotówki, a pracownik na pewno doceni taką opcję i chętnie z niej skorzysta.

Jak widać, możliwości jest wiele, pracownicy bardzo cenią sobie takie rozwiązania. Dzięki nim na pewno zostaną w danej firmie dłużej i poczują się bardziej docenieni.

Zdjęcia: Unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here