Pieniądze szczęścia nie dają, ale…

0
1196

Powiedzenie “pieniądze szczęścia nie dają” zna prawdopodobnie każdy. Od dawna uważa się, że majątek, na który składają się dobra materialne nie może uczynić nikogo naprawdę szczęśliwym. Czy na pewno powinniśmy wierzyć temu stwierdzeniu? Czy może warto spojrzeć z dystansem na utarte przekonania dotyczące finansów? W tym artykule przedstawimy Ci powody, dla których warto zadbać o domowy budżet.

Jeśli zatroszczysz się o regularny i przewidywalny dochód, godne wynagrodzenie za wykonywaną przez Ciebie pracę, a także nauczysz się planować domowy budżet i panować nad swoimi wydatkami, uzyskasz dobrobyt materialny, który sprawi, że poczujesz satysfakcję i spokój. Nie powinieneś pozwolić na to, aby finanse wymknęły się spod twojej kontroli, ponieważ ubocznym efektem takiego postępowania może być uczucie niepewności i strachu o sytuację materialną

Jakie korzyści płyną z oszczędzania pieniędzy?

Powodzenie finansowe nie jest najważniejszą kwestią w życiu, jednak odkładanie pieniędzy może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, dzięki oszczędzaniu, możesz zgromadzić kwotę, która pozwoli Ci dokonać zakupu rzeczy droższych lub tych, o których zawsze marzyłeś. Dodatkowo warto pamiętać, że systematyczne odkładanie nawet małych sum jest korzystne o wiele bardziej niż wzięcie kredytu, co wiąże się z koniecznością pokrycia wysokiej marży. Dzięki umiarkowanemu i rozsądnemu podejściu do finansów możesz zachować w swoim portfelu sporą kwotę. 

Dzięki planowaniu budżetu nieprzewidziane wydatki nie będą już stresujące

Życie bywa nieprzewidywalne nawet wówczas, gdy staramy się podejmować rozsądne, odpowiedzialne i przyszłościowe decyzje. Utrata pracy, pogorszenie stanu zdrowia, konieczność remontu i inne przypadki losowe mogą przydarzyć się każdemu. Oszczędności stają się niezwykle pomocne przede wszystkim wtedy, gdy sytuacja zmusza nas do poniesienia nieplanowanych kosztów. Dzięki posiadaniu poduszki finansowej nie musisz martwić się o to, czy zdołasz wziąć kredyt, lub pożyczyć pieniądze od rodziny lub przyjaciół.

Jak zaplanować domowy budżet? 

Planowanie domowego budżetu pozwala na przewidywanie wydatków na dany miesiąc, a także może pomóc Ci w ustabilizowaniu sytuacji ekonomiczną twojej rodziny. Na początku powinieneś dokładnie przeanalizować i zapisać koszty, które ponosisz. Zacznij od tych najbardziej podstawowych i stałych. Weź pod uwagę rachunki, które płacisz – czynsz, prąd, gaz, wodę, inne opłaty, raty, ubezpieczenia, a następnie zsumuj je. Przejdź do pozostałych kosztów, które przeznaczasz na zakupy spożywcze lub jedzenie na mieście. Jeśli zbierałeś swoje paragony i faktury z zakupów w poprzednim miesiącu, skorzystaj z nich. Będziesz miał pewność, że wziąłeś pod uwagę wszystkie ważne aspekty. W ten sposób stworzysz raport wydatków, który pomoże Ci dokonać zmian w przestrzeni finansów.

Przeanalizuj swoje zarobki. Zapisz wysokość pensji oraz innych dodatków. Przyjrzyj się temu, czy pod koniec miesiąca wychodzisz na plus, czy na minus. Jeśli brakuje Ci pieniędzy, aby pokryć wszystkie koszty, zastanów się, w jaki sposób możesz zmniejszyć wydatki. 

Jak ograniczyć wydatki miesięczne?

  1. Bądź rozsądny podczas zakupów. Nie wydawaj pieniędzy na rzeczy, które nie są Ci potrzebne. 
  2. Kupuj produkty, które są porządne i trwałe.
  3. Nie wahaj się korzystać ze sklepów, które oferują przedmioty z drugiej ręki – odwiedzaj lumpeksy lub charity shopy w poszukiwaniu perełek, które są tanie, ale niezniszczone. 
  4. Rób zakupy przez internet – to pomoże Ci dobrze przemyśleć listę rzeczy, które zamawiasz. Daj sobie czas i nie spiesz się z dokonywaniem wyboru.
  5. Jeśli robisz zakupy wirtualne, przeglądaj oferty portali z rzeczami używanymi, takich jak OLX, Allegro, Vinted i inne.
  6. Dostosuj swoje potrzeby do możliwości, jakie dają Ci zarobki miesięczne. Nie narzucaj sobie zbyt dużych oczekiwań.

Zastanawiając się nad planowaniem budżetu, warto zachować rozsądek – pamiętać o priorytetach życia prywatnego, ale nie zaniedbywać kwestii finansowych mając na uwadze, że rozsądne gospodarowanie pieniędzmi pomaga zgromadzić fundusz awaryjny, a także uczy zrównoważonego podejścia do konsumpcji.

Zdjęcia: Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here