Zatoka Perska kojarzy się przede wszystkim jako miejsce atrakcyjne turystycznie. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak wygląda przeniesienie swojej kariery zawodowej, do tego egzotycznego miejsca. Wydaje Ci się to zbyt nierealne, żeby było prawdziwe?
Standard życia
W Zatoce Perskiej dominuje luksus, przeciętnego mieszkańca stać na zatrudnienie służby, wynika to z tego, że zarobki są tam dużo wyższe niż w Polsce. Specjaliści z różnych dziedzin są bardziej doceniani. Lekarze, inżynierowie i inni specjaliści zarabiają około 30 tysięcy złotych miesięcznie. Oprócz tego pracodawca gwarantuje zakwaterowanie, opiekę medyczną i inne benefity. Niestety koszty życia są bardzo wysokie. Jedzenie kosztuje dwa razy więcej niż w Polsce, zaś wynajęcie dwupokojowego mieszkania, to koszt około 70 tysięcy złotych rocznie. Jest to jednak cena, jaką warto ponieść za życie w otoczonym luksusem krajobrazie. Na porządku dziennym są kilometrowe centra handlowe, sky bary i eleganckie restauracje. Najtańsze jest tam paliwo, za litr zapłacisz niewiele ponad złotówkę. Zaś koszt kolacji w zwykłej restauracji na mieście to 250zł, a ceny w Dubaju są o około 80% wyższe niż w Polsce. Jeśli więcej jesteś typem materialisty, to życie w tym miejscu Ci się spodoba. Poczujesz się jak ryba w wodzie.
Gospodarka
Jest wiele wydarzeń promujących współpracę gospodarczą między Polską, a krajami Zatoki Perskiej. Przykładem są Arabski Kongres Gospodarczy Poland Arabiya czy Invest With Emirates. Oprócz tego Polskie firmy są coraz bardziej widoczne na arabskich targach branżowych i chętnie się tam wystawiają. Szczególnie jeśli chodzi o branżę kosmetyczną czy spożywczą, to nie trudno znaleźć produkty polskich marek.
Emigracja
Przede wszystkim ze względu na procedury emigracyjne, szukanie pracy na miejscu nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej jest więc zacząć poszukiwanie pracy już w Polsce. Pomogą Ci w tym LinkedIn lub jego arabski odpowiednik Bayt.com. Musisz mieć jednak świadomość, że tamtejszy rynek pracy zdecydowanie różni się od europejskiego. Oferty są co prawda bardzo atrakcyjne, a rynek chłonny, zanim jednak otrzymasz tam pracę, musisz przejść szereg badań, które wykluczą takie choroby jak HIV czy żółtaczka. Plusem jest to, że firmy często gwarantują swoim pracownikom raz w roku pokrycie kosztu biletu samolotowego na podróż do domu. Jednak emigracja nie jest taka prosta, jak wygląda. Kwestia tęsknoty za rodziną i polską kulturą może się okazać silniejsza, niż Ci się wydaje, tak samo jak adaptacja w klimacie wiecznie panującego lata i ciepła. Zatoka Perska nadrabia z nawiązkami multikulturowością, która ułatwia adaptację. Ludzie tam są bardzo otwarci i gościnni. Jeśli więc lubisz poznawać nowe miejsca, ludzi i wyzwania, to jest to zdecydowanie coś dla Ciebie. Na uwadze musisz mieć czas Ramadanu, który niezależnie od religii, jaką ktoś wyznaje, jest mocno przestrzegany.
Szanse na pracę
Największą rolę na tym rynku odgrywają zdolność adaptacji i silna motywacja. Najczęściej osoby, które zastanawiają się nad przeniesieniem swojego życia do krajów Zatoki Perskiej, martwi się o kwestie finansowe. Jednak nie to jest aspekt, o który powinieneś się martwić. Co prawda wyżej wspomnieliśmy o tym, że koszty życia są tam bardzo wysokie, ale tak samo zarobki do najniższych nie należą. Martwić się powinieneś o kwestie kulturowe, bardzo często się zdarza, że u nowo przybyłych do tego pięknego miejsca europejczyków spotyka wiele frustrujących sytuacji. Najprostsze rzeczy, które na co dzień są dla Ciebie automatyczne, jak na przykład przywitanie, tam wydają się odwrócone do góry nogami. Inteligencja kulturowa jest ważna, ponieważ pozwala prowadzić w odległych zakamarkach świata interesy i adaptację na tamtejszym rynku pracy. Warto jednak spróbować sił w rozwinięciu kariery w tym konkretnym regionie świata, ponieważ jest to prostsze niż kiedykolwiek i może się okazać przygodą życia.
Jeśli zraził Cię pierwszy akapit, w którym mówiliśmy o tym, że najłatwiej znaleźć tam pracę będzie specjalistą, to wielki błąd. Duże zapotrzebowanie jest także na pracowników biurowych. Praca na recepcji lub w roli przedstawiciela handlowego jest bardzo popularną pozycją na portalach ogłoszeniowych. Jeśli zaś jesteś kobietą, to z pewnością będzie Ci łatwiej znaleźć pracę. Nie ma co prawda takiego mocnego rozgraniczenia zawodów na męskie i typowo kobiece jak w Polsce, ale tamtejszym rynkiem zdecydowanie rządzą kobiety. Ba! Nie tylko rynkiem, ale także życiem społecznym. Kobiety są traktowane jak boginie, a rozpieszczanie ich jest na porządku dziennym.
Chodzi Ci po głowie pomysł na założenie swojej własnej działalności w Zatoce Perskiej? Musisz być gotowy na to, że działa to zdecydowanie inaczej niż w Polsce. U nas kwestie formalne są uregulowane prawnie, tam główną rolę odgrywają znajomości, a przepisy zmieniają się prawie codziennie. W urzędzie często usłyszy kilka wersji na temat tej samej kwestii i może Cię to przerosnąć. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wcale nie musisz oficjalnie rejestrować swojej działalności gospodarczej. Nie ma tam zwyczaju kontrolowania niezarejestrowanych firm, a jest ich w Zatoce Perskiej naprawdę wiele. Największym jednak wyzwaniem będzie uzyskanie kredytu na rozpoczęcie działalności, dlatego jeśli potrzebujesz dużych funduszy na wyposażenie firmy, to warto, żebyś miał odłożone jakieś środki.
Zdjęcia: Pexels.com