Jak się przygotować do rozmowy o pracę

0
1262

Chcesz zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej? Przede wszystkim się uspokój i spójrz na sytuację realnie, na rozmowę zapraszane jest tylko 10% osób kandydujących. Doskonale wiemy, że spotkanie z przyszłym potencjalnym pracodawcą jest bardzo stresujące. Jednak sam fakt, że zostałeś na nią zaproszony świadczy o tym, że spodobały mu się Twoje kwalifikacje. Teraz pozostaje tylko sprawy nie zepsuć i odpowiednio się do rozmowy kwalifikacyjnej przygotować.

Zrób research

Idąc na spotkanie z przyszłym pracodawcą, powinieneś wykazać się zaangażowaniem i profesjonalizmem. Najlepszym sposobem, by to zrobić, jest dowiedzenie się jak najwięcej o firmie. Będziesz mógł dzięki temu pokazać, że zależy Ci na stanowisku i podchodzisz do sprawy poważnie.

Co powinieneś wiedzieć?

  • Czym zajmuje się firma
  • Jakie wyzwania stoją przed firmą
  • Z jakimi problemami się zmaga dana branża
  • Poczytaj o ostatnich osiągnięciach i sukcesach firmy
  • Jakie będą Twoje obowiązki na danym stanowisku
  • Jakimi celami i wartościami się firma kieruje

Warto także zrobić research na temat osoby, która będzie Cię rekrutować. Sprawdź koniecznie profile firmy na forach społecznościowych: Facebook, Twitter, LinkedIn.

Mów o swoich kompetencjach

Prawie na każdej rozmowie o pracę pada pytanie ‘Dlaczego to właśnie Ciebie mamy zatrudnić?’. Jest to pewnego rodzaju test, który ma na celu sprawdzenie tego, co możesz dać od siebie firmie. Pamiętaj, że o to stanowisko ubiega się minimum kilku innych kandydatów, a zadaniem rekrutera jest wybranie tego najlepszego. To tak jakbyś wybierał komputer, nie wybierzesz tego, który na pierwszy rzut oka wypada średnio na ten innych.

Najważniejsze są Twoje umiejętności. Zastanów się, w czym czujesz się najlepiej? Co robisz lepiej od innych? Najprościej będzie, gdy przypomnisz sobie Twoje największe osiągnięcia zawodowe. Na tej podstawie możesz śmiało przedstawiać swoje kompetencje, w końcu masz na swoim koncie osiągnięcia, które je potwierdzają. Tutaj kluczem jest przede wszystkim Twoja samoświadomość. W jaki sposób możesz pomóc firmie, do której kandydujesz? Co możesz dać od siebie, w jaki sposób pomożesz w jej rozwoju? Zerknij na ogłoszenie o pracę jeszcze raz. W opisie zawsze są wymienione cechy pracownika, jakiego szukają. Wystarczy tylko przedstawić swoje umiejętności w taki sposób, by na te poszukiwane cechy odpowiadały.

W jaki sposób mówić o swoich kwalifikacjach? Najlepiej wykorzystać swoje doświadczenia z poprzedniej pracy. Opowiedz o tym na przykład, że realizowałeś 20% celu sprzedażowego całego oddziału, albo o tym, że napisana przez Ciebie aplikacja ułatwiła komunikację pomiędzy działem A i B. Nie muszą to być wielkie rzeczy, wystarczy, żebyś pokazał przyszłemu pracodawcy, że masz kompetencje i wiesz jak je wykorzystać w praktyce. Śmiało możesz wspominać o swoich awansach, klientach, których pozyskałeś, nagrodach pracowniczych i zrealizowanych przez Ciebie projektach.

Dlaczego zmieniasz pracę?

To pytanie należy do takich, na które nigdy nie wiemy jak odpowiedzieć. Trochę głupio jest powiedzieć ‘nie dogadywałem się z szefem’, albo ‘za dużo pracy, za mało płacy’. Nie brzmi to najlepiej. Co więc w takim razie powiedzieć? Przede wszystkim nie narzekaj na poprzednie miejsce pracy. Czułeś się niedoceniany? Powiedz, że poprzednia firma, nie mogła Ci zagwarantować awansu i nie widziałeś dla siebie już perspektyw na dalszy rozwój. Jeśli poprzednia praca była dla Ciebie nudna powiedz, że szukasz nowych wyzwań, chcesz poznać branżę z innej perspektywy lub po prostu nauczyć się czegoś nowego.

Zadbaj o prezencję

Zastanów się, na co jako pierwsze zwracasz uwagę, gdy kogoś poznajesz? Oczywiście na wygląd. Może on nam dużo powiedzieć o drugim człowieku. Na rozmowie kwalifikacyjnej, tak jak na randce – chcesz wypaść jak najlepiej. Trzeba więc swój strój dostosować do okazji. Na rozmowę o pracę najlepiej postawić na klasyczną, ponadczasową elegancję. Ma być schludnie, stonowanie, ale z lekka ‘odświętnie’, tak abyś dał pracodawcy do zrozumienia, że Ci zależy i traktujesz to spotkanie poważnie. Zadbaj także o szczegóły, miej ułożone włosy, zadbane paznokcie, spryskaj się perfumami, a w przypadku kobiet sprawdzi się delikatny makijaż.

Podsumowując, jeśli odpowiednio się przygotujesz do rozmowy, najzwyczajniej w świecie będziesz się nią mniej stresował. Podstawowa wiedza na temat oczekiwań przyszłego pracodawcy oraz umiejętność mówienia o swoich kompetencjach pomogą Ci dużo sprawniej i sensowniej odpowiadać na pytania. Zaś odpowiedni strój oraz zadbany wygląd dadzą znać o tym, że podchodzisz do spotkania poważnie oraz mówią o Twoim szacunku do drugiej osoby. Nie chciałbyś przecież spotkać się z kimś w wymiętym garniturze, kogo higiena osobista pozostawia wiele do życzenia. Pamiętaj także, że grunt to odpowiednie nastawienie i kultura osobista

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here