Czego nie mówić na rozmowie o pracę

0
1437

Wiele czynników ma wpływ podczas rozmowy rekrutacyjnej. Schludny wygląd, nienaganna prezencja to coś, co rzuci się w oczy jako pierwsze. Nie powinieneś natomiast zapomnieć o używanych przez siebie słowach, czy zwrotach używanych podczas pierwszego spotkania z potencjalnym pracodawcą. Od tego co i w jaki sposób powiesz tak naprawdę zależy, czy proces rekrutacji przejdzie po Twojej myśli, czy też nie. Warto, żebyś w takim przypadku zastanowił się jakich zwrotów, słów czy zachowań powinieneś unikać podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Zarobki

Postaraj się nie pytać na początku rozmowy o zarobki. Nie wiesz nawet jakie warunki konkretnie będą Ci proponowane i jakie oczekiwania wobec Ciebie ma potencjalny pracodawca. Zastanów się więc w takim razie, czy takie pytanie ma jakikolwiek sens. Lepiej poczekaj aż rekruter sam przejdzie do tematu zarobków – będzie to również dla Ciebie znak, że jest zainteresowany Twoją kandydaturą i chce rozmawiać o konkretach. Pamiętaj, żeby nie przepraszać za swoje oczekiwania finansowe. Potencjalnego pracodawcę nie będą interesować Twoje zobowiązania finansowe. Potencjalna pensja, którą negocjujesz powinna zależeć jedynie od Twojego doświadczenia zawodowego. Tu płynnie można przejść do kolejnego zwrotu, jakiego wypadałoby unikać. Podczas rozmowy o zarobkach warto używać słów „netto/brutto” zamiast „na rękę”.

Poprzednie miejsce pracy

Nie należy również zapomnieć o tym, abyś nie krytykował i nie narzekał na obecnego/poprzedniego pracodawcę. Rekrutera na pewno będą interesować czynniki, które wpłynęły na zmianę Twojej pracy, ale wtedy powinieneś skupić na sobie i wspomnieć o swoich oczekiwaniach oraz tym na czym nam zależy zamiast obrażać i nieprzychylnie wyrażać się o aktualnym/poprzednim pracodawcy.

Nie dziel się z rekruterem niepotrzebnymi informacjami. Nie narzekaj na to, w czym byłeś słaby w poprzedniej pracy, skup się na plusach i swoich mocnych stronach. Bądź przy tym autentyczny i szczery, nie koloryzuj zbytnio, bo fakty i tak wyklarują się w trakcie pracy.

Bardzo ważne jest to, żebyś nie zdradzał poufnych informacji na temat obecnego/poprzedniego miejsca zatrudnienia. Może to wzbudzić podejrzenia wobec potencjalnego pracodawcy, bo skoro jesteś w stanie zdradzać takie informacje odnośnie poprzedniego pracodawcy, to nie będziesz mieć skrupułów, żeby w przyszłości również to powtórzyć. Zachowaj spokój, rozwagę i zastanów się wcześniej czym dokładnie możesz podzielić się z rekruterem.

Wiedza o nowej firmie

Często podczas rozmów o pracę ze strony rekrutera pada pytanie „dlaczego nasza firma?”. W takiej sytuacji powinieneś się wcześniej jak najwięcej dowiedzieć o potencjalnym pracodawcy oraz firmie, w której możesz wkrótce pracować. Bardzo dobrze świadczy to o Twoim zaangażowaniu oraz poważnym podejściu.

Bardzo ważne jest, abyś nie negował pytań rekrutera. Jest to bardzo niegrzeczne i nieprofesjonalne. Postaraj się poprosić o doprecyzowanie pytania, jeśli cokolwiek wydaje się niezrozumiałe lub niejasne, zamiast negować słowa lub pytania osoby rekrutującej. Będzie miało to lepszy wydźwięk, a Ty zachowasz pełen profesjonalizm, co na pewno będzie docenione podczas rozmowy.  Coś, co jest istotne, to nie powinieneś stosować określeń slangowych. Potencjalny pracodawca może je uznać za niestosowne albo w ogóle nie będzie ich rozumieć.

Zadawaj pytania

To świetna okazja, żebyś dowiedział się jak najwięcej o nowym potencjalnym miejscu pracy. Zadając pytania możesz pogłębić swoją wiedzę jak i pokażesz, że okazujesz zainteresowanie nowym stanowiskiem pracy oraz firmą, w której o posadę się ubiegasz. Najlepiej wcześniej przygotowuj sobie wstępnie listę informacji lub kwestii, o które chciałbyś zapytać rekrutera.

Zakończenie spotkania

Pod koniec rozmowy rekrutacyjnej nie pytaj o to, jak Ci poszło. Takiego typu pytanie jest nieprofesjonalne i lepiej powstrzymaj ciekawość.

Oczywiście zdarza się, że stres okaże się być silniejszy, dlatego warto, żebyś do rozmowy o pracę przygotował się jak najlepiej. To, jakich zwrotów będziesz używać jak i również mowa ciała może zaważyć o tym, czy dostaniesz wymarzoną pracę czy nie. Najważniejsze to jednak, abyś podszedł do sprawy możliwie bezstresowo, a będąc przygotowanym do rozmowy na pewno dobrze wpłyniesz na jej przebieg.

Zdjęcia: Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here