Jak bezpiecznie przeprowadzić sukcesję

0
1075

Firma rodzinna jest zazwyczaj podstawowym źródłem dochodu rodziny. Dobrze prowadzona, może z sukcesem prosperować przez wiele pokoleń. Niestety głównym problem, z jakim mierzą się firmy rodzinne, jest sukcesja. Często z jej powodu wybuchają konflikty w rodzinie lub pojawia się kryzys w firmie. Wynika to z błędów, jakie właściciel popełniają przy procesie przekazania firmy swoim dzieciom.

Firmę rodzinną można porównać do krowy, którą kiedyś posiadały gospodarstwa wiejskie. Taka krowa mogła zapewnić przeżycie całej rodziny. Jeśli zaś się właściciel postarał i dobrze o nią dbał, to dawała ona potomstwo, które mogło zagwarantować zwiększenie zysków gospodarstwa. Jednak prowadzenie firmy sporo się różni od hodowania krowy. Aby taka firma prosperowała dobrze, potrzebne jest zaangażowanie, ciężka praca i znajomość branży. Dotyczy to także firm rodzinnych.

Sukcesja

W Japonii firmy rodzinne mają bardzo długie tradycje. Najdłużej działająca obecnie liczy sobie 1300 lat i jest to hotel. W Polsce jednak kwestia sukcesji pojawiła się dopiero niedawno. Głównie wśród firm, które zostały założone 30 lat temu i jej właściciele chcieliby przejść na emeryturę, jednak szkoda im odpuścić ot, tak dorobek życia. Problem pojawia się w momencie, w którym przedsiębiorcy uświadamiają sobie, że ich dzieci są już dorosłe oraz na własnych ścieżkach kariery. A przecież dzieci do odziedziczenia firmy powinno się przygotowywać od małego. U już dorosłych dzieci ciężko będzie wzbudzić przywiązanie i lojalność wobec firmy rodziców jeśli wcześniej nie miały z nią do czynienia. Drugim problemem jest fakt, iż praktycznych rozwiązań w kwestii wdrożenia sukcesji w naszym kraju jest wciąż niewiele. W celu uniknięcia napięć i konfliktów w rodzinie pomocny będzie długoterminowy plan sukcesji.

Błędy przy sukcesji

  • Zły moment – Wielu przedsiębiorców błędnie myśli, że zapisanie w testamencie swojej woli dotyczącej sukcesji rozwiąże problem. Niestety jest to proces, który zajmuje więcej niż kilka tygodni, tak jak to wygląda przy dziedziczeniu pieniędzy.
  • Brak autorytetu przyszłego dziedzica – Wieloletni pracownicy firmy są zdecydowanie najbardziej przywiązani i przyzwyczajeni do jej właściciela. Nawet jeśli dziecko szefa od małego często przebywa w firmie, to niekoniecznie oznacza, że w wieku dorosłym budzi poczucie autorytetu wśród pracowników. 
  • Nie dopuszczanie do siebie błędów – Szefowie mają to do siebie, że są przyzwyczajeni do swojej racji. Pracownicy często im przytakują, a oni myślą, że są bezbłędni. Jeśli jednak kwestia sukcesji jest dla Ciebie czymś nowym, to lepiej się poradzić innych, bardziej doświadczonych w tej kwestii osób. 
  • Nieodpowiedni wybór sukcesora – W społeczeństwie istnieje przekonanie, że prawa do odziedziczenia firmy ma najstarsze dziecko. Niestety nie zawsze jest ono odpowiednią osobą do tego, aby zarządzać firmą. Warto, żebyś się nie sugerował wiekiem dzieci przy wyborze swojego sukcesora, a przede wszystkim ich wiedzą i umiejętnościami

Jak przeprowadzić sukcesję

Określ plan działania

Sukcesem do przeprowadzenia bezpiecznego procesu sukcesji jest odpowiednie przygotowanie. Należy podjąć decyzję dotyczące rozpoczęcia sukcesji, określić wizję przyszłości firmy i na koniec przygotować wszelkie dokumenty potrzebne do wdrożenia w życie sukcesji. Planowanie warto podzielić na trzy etapy. Pierwszy, to określenie, w jaki sposób rozpocznie się proces sukcesji. Drugi, to ustalenie sposobu wprowadzenia dziedzica w działanie organizacji. Trzeci etap dotyczy tego, w jaki sposób będzie wzmacniana pozycja sukcesora w firmie oraz określenie zasad współpracy pomiędzy nestorem a dziedzicem. 

Pogódź interesy członków rodziny

Podstawą do wypracowania wspólnych rozwiązań pomiędzy członkami rodziny jest poszanowanie ich poglądów i interesów. Jako właściciel musisz zadbać o sprawiedliwy podział własności aktywów oraz władzy nad nimi. 

Wprowadź sukcesora do firmy

Twoje dziecko nigdy nie będzie znało firmy tak dobrze, jak Ty. W końcu sam ją zbudowałeś od podstaw i znasz każdy jej aspekt oraz obszar działania. Dużym ułatwieniem dla sukcesora będzie możliwość doświadczenia pracy na każdym szczeblu organizacji. Oprócz tego możesz przygotować dla niego listę obowiązujących w firmie zasad działania

Spisz konstytucję rodzinną

Kwestie udziałów członków rodziny w firmie powinieneś ustalić i jasno określić w odpowiednim dokumencie. Pozwoli to uniknąć zbędnych konfliktów w rodzinie. Taki dokument powinien zawierać informacje o kręgu osób, które uczestniczą w podejmowaniu ważnych dla firmy decyzji oraz o sposobie ich podejmowania. Warto w takiej umowie rodzinnej wspomnieć o wartościach, według których powinni członkowie rodziny działać.

Zdjęcia: Pixabay.com 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here