Introwertyk w pracy

0
1575

Doskonałego pracownika z perspektywami na pełną sukcesów karierę wyobrażamy sobie zazwyczaj w dość standardowy sposób. Pewny siebie, potrafiący postawić na swoim, doskonale odnajdujący się w zespole, najlepiej wyróżniający się spośród reszty – idealny przyszły lider czyż nie? Jednym słowem bardzo często stawiamy znak równości między dobrym pracownikiem a ekstrawertykiem. Prawdą jest oczywiście, że te cechy bardzo często okazują się być pomocne, ale czy są one, aby na pewno jedynym zestawem cech, jakimi wyróżniać się musi dobry pracownik? Sprawę można postawić szerzej i zamiast promować jeden określony typ osobowości, możemy wybrać inną drogę myślenia. Okazać się może, że introwertyk w pracy wcale nie będzie jak by się nam mogło wydawać słabym ogniwem dla naszego zespołu a wręcz przeciwnie bardzo istotnym jego ogniwem.

Introwertyk a ekstrawertyk 

Najlepszym sposobem, by przekonać się o wartości introwertyków, jest zwyczajne porównanie atutów obu z wyżej wspomnianych typów. Zalety ekstrawertyka nasuwają się nam zasadniczo same, jego cechy pozwalają mu szybko podejmować decyzje, wysuwać własne pomysły i dobrze współgrać ze współpracownikami. Ekstrawertyk szybko i w prosty sposób wdroży się w pracę firmy i swojego zespołu. Gdy myślimy z kolei o introwertykach, sytuacja nieco się zmienia. Introwertyk w pracy kojarzy nam się raczej z kimś wycofanym, mało kreatywnym i wiecznie zestresowanym. Jak się jednak okazuje takie ujęcie introwertyzmu, pomija cały ogrom zalet, które introwertycy niewątpliwie posiadają.

Pracownicy o introwertycznych osobowościach okazują się świetnie analizować, podejmować decyzję z większą rozwagą, być bardziej świadomi siebie i swoich możliwości oraz przede wszystkim słuchać. Ponadto introwertycy okazują się być niezwykle kreatywni. Według badań przeprowadzonych w końcówce lat 90. przez amerykańskiego badacza Stevena Pritzkera wynika, że wraz ze wzrostem kreatywności artystów i naukowców rośnie także ilość cech związanych typowo z introwertyzmem. Patrząc na introwertyków w takim świetle, dostrzegamy już jasno jak wiele innych, ważnych dla miejsca pracy obszarów otwiera brak cech uważanych typowo za pożądane. 

Mimo tego nadal możemy wysnuć wniosek, że osobowość ekstrawertyczna wciąż pozostaje najlepszą do osiągnięcia zawodowego sukcesu. Ekstrawertyk wie jak przeforsować swoje idee, wie jak wyróżnić się spośród reszty pracowników i jak pracować z nimi, tak by osiągać cele firmy. Na tym polu, na nieszczęście ekstrawertycznej dominacji badania również nie pozostawiają złudzeń – introwertyk może równie skutecznie odnaleźć się na pozycji lidera. Jak to możliwe? Tak jak ustaliliśmy już wyżej introwertycy, mimo iż nie zawsze potrafią wyjść przed szereg ze swoim pomysłem okazują się być bardzo uważnymi słuchaczami. Wbrew pozorom to bardzo ważna o ile nie kluczowa cecha, to ona odróżnia bowiem lidera od despoty. 

Dobry lider

Dobra firma i dobry zespół to taki, w którym pracownicy mają głos i przestrzeń do przedstawiania i wprowadzania w życie swoich pomysłów. Ekstrawertyczni liderzy, mimo że potrafią zjednywać sobie zespół i wiedzą jak nim zarządzać często podejmują decyzję bardzo szybko oraz o wiele wyraźniej widzą swoje własne, głośno wypowiadane opinie niż leżące im pod ręką dobre pomysły innych. Lider nie powinien ograniczać się jedynie do mówienia, powinien słuchać pracowników, konfrontować opinie i tym sposobem tworzyć najlepsze produkty. Jak podaje Harvard Business Review w firmach, w których pracownicy zgłaszają kierownictwu swoje pomysły sposób działania ekstrawertycznych liderów skutkuje aż 14 procentowym spadkiem w dochodach przedsiębiorstwa. 

Introwertyczny potencjał

Jak jednak wydobyć potencjał niewątpliwie leżący w introwertycznych pracownikach? Mimo wielu pozytywnych cech introwertyków to wciąż ekstrawertycy dominują rynek pracy. Rozwiązań nie trzeba szukać daleko. Sztuka polega tu jedynie na stworzeniu odpowiedniego środowiska dla pracowników. Póki co lwią część pracy wykonuje za nas pandemia, warto jednak wyciągnąć z niej wnioski i również po niej zastosować kilka rozwiązań, które ze sobą przyniosła. Udostępnienie naszym introwertykom od czasu do czasu możliwości zdalnej pracy nie będzie z pewnością złym pomysłem. Pozwoli im to odpocząć od zgiełku biura i odzyskać nieco skupienia oraz energii utraconych w codziennym nadmiarze bodźców i interakcji. Warto również przemyśleć kwestie przestrzeni. Introwertyk w pracy bardzo często poszukuje własnej, autonomicznej przestrzeni i może nie odnajdywać się w twórczym chaosie open space’u. Pracując dziś z domu, z pewnością łatwiej tę własną przestrzeń odnajduje, co nasuwa nam myśl, by obok modnych dziś otwartych przestrzeni udostępniać pracownikom także i spokojniejsze miejsca, które wspomogą ich koncentrację. Zawsze warto również zwyczajnie rozmawiać z pracownikami o ich potrzebach i wnioski wysnute z tych rozmów starać się na bieżąco wdrażać w życie.

Podsumowując, introwertyk w pracy wcale nie stanowi przeszkody a ważny dla firmy atut, który należy wspierać. Jeżeli zamiast skreślenia zaoferujemy introwertykom dobre, przystosowane do ich potrzeb warunki pracy będziemy w stanie korzystać z bardzo wielu pozytywnych cech, które są w stanie wnieść w codzienne funkcjonowanie firmy!

Zdjęcia: Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here