Jaki jest Twój cel finansowy?

0
1544

Jeśli chcesz mieć pieniądze pod kontrolą, to bez wyznaczenia sobie celów finansowych niewiele osiągniesz w tym temacie. Będziesz próbował przeróżnych metod, by poprawić swoją sytuację finansową, ale efekty będą marne. Tak więc jak wyznaczać sobie cele finansowe, by rozwiązać swoje problemy z pieniędzmi?

Pieniądze szczęścia nie dają

Ale już komfort psychiczny i zabezpieczenie przyszłości już tak. Wyobraź sobie sytuację, w której dowiadujesz się, że jesteś ciężko chory. Czy Twój budżet wystarczy, by pokryć koszty leczenia? Czy na Twoim koncie widnieją środki wystarczające, by zabezpieczyć rodzinę? U większości osób pojawiłby się problem. Jesteśmy przyzwyczajeni do wydawania tylu pieniędzy, ile zarabiamy, nie odkładamy pieniędzy na czarną godzinę i nie inwestujemy ich. 

Jak to napisał Mickiewicz “ile Cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto Cię stracił’ i zgodzi się z tym każdy, komu na koniec miesiąca zabrakło pieniędzy. Za swoje finanse odpowiedzialny jesteś tylko Ty i to Ty jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo finansowe swojej rodziny w przyszłości. Zdrowe podejście do finansów, to takie, które oparte jest na wydawaniu 90% przychodów i odkładaniu 10%. Jest to mądry i rozsądny sposób gospodarowanie pieniędzmi. Dzięki świadomości, że zawsze coś Ci na koncie zostaje, możesz się skupić na dbaniu o szczęście swojej rodziny. 

Jak wyznaczać cele finansowe?

  • Cel powinien spełniać trzy warunki: musi być mierzalny, realny do osiągnięcia i musi mieć szczegółowo opisany plan działania. Jeżeli postawisz sobie za cel niemożliwą do osiągnięcia kwotę, to szybko się zniechęcisz widząc, że osiągnięcie go jest zbyt trudne. Stawiaj sobie na początku małe cele, jak np. Odkładać 50zł co tydzień. 

  • Określ datę realizacji celu. Określenie deadlinu pomoże Ci w rozplanowaniu działania i będzie Cię motywowało do jego przestrzegania. Podobno największa efektywność w realizacji celu ma miejsce w ostatnich 20%, jakie zostały do jego osiągnięcia. 
  • Opracuj plan działania. Rozpisz sobie na kartce wszystkie kroki, jakie musisz wykonać, by osiągnąć dany cel. Przykład: 
  1. Rozpisz swój budżet domowy
  2. Odłóż 2000zł na konto oszczędnościowe
  3. Naucz się inwestowania, zaczynając od małych kwot co miesiąc
  4. Zbuduj dochód pasywny
  • Ustal sobie priorytet. Określ sobie jeden cel finansowy, jaki chcesz osiągnąć w danym roku. Na początek jakiś mały np. Odłożyć na wakacje w egzotycznym kraju. Gdy uda Ci się zrealizować swój cel, nabierzesz motywacji na większe. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. 
  • Zadeklaruj przed innymi, co masz zamiar osiągnąć. Jak już się powiedziało A, to trzeba powiedzieć B. Jeśli powiemy innym o swoim celu, to nasza motywacja będzie rosła, a strach przed porażką tylko ją zwiększy. Jeśli się poddamy, to najzwyczajniej w świecie głupio na będzie przed innymi to przyznać. 

Jak przygotować budżet domowy

Czas przejąć kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Bez tego ani rusz. Zasada jest prosta. Pod koniec miesiąca przygotwujesz rozpiskę swoich wydatków na następny miesiąc. Tworzysz dokument w Excelu lub robisz sobie tabelkę na kartce. Rozpisz sobie swoje wszystkie przychody, a następnie stwórz poszczególne kategorie wydatków i wyznacz jaką kwotę planujesz na nie przeznaczyć. Tę kwota, która Ci zostanie ‘wolna’, przeznacz na oszczędności. Bez budżetu masa pieniędzy przelatuje Ci przez palce i nawet nie zauważasz, ile wydajesz. 

Spłać swoje długi

Nic skuteczniej nie opróżnia Twojego portfela, jak raty za pożyczki i kredyty. Dużo rozsądniejsze i sensowne jest odkładanie pieniędzy na większe wydatki, niż zapożyczanie się, żeby kupić wymarzony samochód. Nawet jeśli regularnie spłacasz raty, to wystarczy, że raz Ci się powinie noga, abyś skończył z zadłużeniem. Dlatego ważne jest, żebyś po pierwsze spłacił wszystkie długi, a po drugie zamknął wszystkie swoje kredyty i pożyczki jak najszybciej. Rozpisz sobie na osobnej kartce wszystkie swoje raty i długi, po czym zanotuj ile jesteś w stanie w ciągu miesiąca z nadwyżki przeznaczyć na ich szybką spłatę. Z początku może to być trudne, jednak po spłacie odczujesz wielką ulgę i będziesz mógł większą kwotę odłożyć lub przeznaczyć na inwestycje. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here