Waga automatyczna i nieautomatyczna, choć służą do tego samego, różnic pomiędzy nimi jest sporo. W jaki sposób działają takie wagi? Czym dokładnie się różnią?
Podstawowy podział wag
Waga to jedno z najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych narzędzi pomiarowych. Podstawowy podział dzieli urządzenia na wagi nieautomatyczne oraz automatyczne.
Wagi nieautomatyczne to jeden z typów wag elektronicznych wymagających pomocy operatora. Masa w przypadku takich urządzeń jest wyznaczona w chwili nałożenia ładunku na szalę. Takie wagi mają dokładność pomiarową wyrażoną w czterech klasach (przy czym I jest najdokładniejsza, IV najmniej dokładna). Niemal każda waga nieautomatyczna, niezależnie od tego, do jakiej klasy dokładności pomiarowej jest sklasyfikowana, podlega obowiązkowi legalizacji.
Wagi automatyczne nie wymagają ingerencji operatora, ponieważ są do w pełni zmechanizowane urządzenia. Ich największą zaletą poza wygodą użytkowania jest również wysoka precyzja pomiarowa. Z tego też powodu takie wagi wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie duża dokładność wykonywanych pomiarów jest niezwykle istotna. Ten typ wagi, podobnie jak modele nieautomatyczne w zdecydowanej większości przypadków muszą być poddawane legalizacji.
Jakie są różnice pomiędzy wagą automatyczną a nieautomatyczną?
Waga automatyczna i nieautomatyczna różnią się między sobą pod wieloma względami. Jedna z najistotniejszych różnic polega na sposobie wykonywania odczytów i pomiarów. W przypadku wag automatycznych pomiar odbywa się w sposób automatyczny – wystarczy tylko umieścić wybrany przedmiot na wadze. Masa pokaże się niemal natychmiast, bez potrzeby ręcznego wprowadzania ustawień czy kalibracji.
Obie wagi różni także ustawienie tarowania. W przypadku modelu automatycznych wyzerować wagę można jeszcze przed umieszczeniem obiektu. Dzięki temu można poznać masę wyłącznie ważonego przedmiotu, bez dodatkowego obciążenia w postaci opakowania, pojemnika itp.
Waga automatyczna jest znacznie szybsza i wygodniejsza w użytkowaniu, stąd też jest ona stosowana zdecydowanie częściej niż jej nieautomatyczny odpowiednik.
Tym, co odróżnia wagę nieautomatyczną od tej automatycznej, jest również precyzja. Pierwsza z nich oferuje znacznie mniejszą precyzję pomiarów, w związku, z czym nie sprawdzi się w miejscach, w których dokładność ważenia będzie niezwykle istotna (model nieautomatyczny z pewnością nie sprawdzi się jako waga precyzyjna laboratoryjna).
Choć różnic pomiędzy wagami jest sporo, to warto pamiętać o tym, że poszczególne typy wag znajdą swoje zastosowanie w różnych sytuacjach.