Coworking jako rozwiązanie dla małych firm

0
2018

Co to jest coworking? Bardzo popularne w zachodnich krajach rozwiązanie dla małych i jednoosobowych działalności gospodarczych. Nie każdego stać na wynajem biura, więc jest to idealna opcja dla tych, którzy chcą się oderwać od rutyny pracy w domu. Wbrew pozorom nawet większe przedsiębiorstwa decydują się często na coworking, aby zminimalizować wydatki w firmie

Czym jest coworking

Słowo ‘coworking’ z angielskiego oznacza ‘pracować razem’. Odnosi się ono do biur do wynajęcia na godziny czy też na kilka dni. Takie biura są wyposażone we wszystko, co jest potrzebne do pracy, a jedyne co Ty musisz wziąć ze sobą to laptop. Możesz wynająć je dla siebie lub dla swojego zespołu kiedy musicie popracować razem. Możesz w ten sposób rozwiązać problem braku efektywności pracy z domu lub potrzebę kontaktu z innymi i przełamać rutynę pracy zdalnej. Z tego typu biur korzystają głównie freelancerzy, start-up’y i firmy, których działalność jest oparta głównie na pracy zdalnej. Biura coworkingowe to tzw. open space, który dzielą ze sobą przedsiębiorcy z różnych firm. Integracja i wzajemna motywacja gwarantowana. 

Pomysłodawcą coworkingu jest Brad Neuberg, amerykański programista, który szukał balansu pomiędzy korporacyjną atmosferą a potrzebą niezależności w pracy. Pierwsze biuro coworkingowe powstało w 2005 roku i obecnie na całym świecie jest ich ponad 7800! W Polsce ten trend jest stosunkowo nowy i tego typu biur jest około 200, głównie w największych miastach Polski. Cena wynajmu tego typu pomieszczenie zależy od lokalizacji. Przykładowo we Wrocławiu ceny zaczynają się od 40zł za dzień i sięgają do 800zł za miesiąc. W porównaniu z kosztami wynajmu całego biura są to kwoty groszowe. Bardzo często wynajem biura coworkingowego pozwala także na korzystanie z sali konferencyjnej czy szkoleniowej. Do wyboru jest wynajem samego biurka, biurka ze sprzętem lub większego pomieszczenia z kilkoma stanowiskami do pracy

Jak to działa?

Jeśli jesteś zainteresowany coworkingiem, to z pewnością ciekawi Cię jak to wygląda od strony formalnej. Całą papierologię załatwia za Ciebie administracja biura, Ty musisz tylko wybrać odpowiadający Twoim potrzebom pakiet usług i podpisać umowę. Umowa może obejmować konkretną ilość godzin, dni w tygodniu lub miesięcy, przez które będziesz korzystał z biura.

Zalety coworkingu

Po pierwsze, jest to obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem biura. Lokale coworkingowe często w ramach wynajmu udostępniają możliwość korzystania z wifi, drukarki, skanera, flipchartów czy też rzutnika. Można skorzystać z pomieszczenia sanitarnego oraz kuchni. Niektóre biura coworkingowe mają w swojej ofercie możliwość rejestracji działalności gospodarczej na danym adresie i skorzystanie z usług sekretariatu (np. odbiór poczty). Są także biura coworkingowe, które przeznaczone są do pracy dla rodziców. Przychodząc do biura z dzieckiem, oddajemy je pod opiekę na czas pracy opiekunce. Organizuje ona dla niego przeróżne zajęcia, a my możemy na spokojnie zająć się swoimi obowiązkami. Wiele biur organizuje także szkolenia i spotkania integracyjne dla swoich klientów.

Wady coworkingu

Pierwszą kwestią jest brak prywatności. Nie wynajmujemy przecież biura na wyłączność, a samo stanowisko do pracy. Oznacza to, że będą nas otaczać inni przedsiębiorcy i może to być niekomfortowe dla osób ceniących sobie samotność. Jeśli zaś będziesz chciał przeprowadzić rozmowę z klientem, a sala konferencyjna będzie akurat zajęta, to rozmowa będzie się musiała odbyć na przestrzeni wspólnej

Drugim problemem może być kwestia skupienia się. Jeśli jesteś osobą, która lubi pracować w ciszy, to może Ci przeszkadzać gwar rozmów innych klientów biura, niektórzy mają tendencję, do głośnego rozmawiania przez telefon, a inni będą pracować w większej grupie. Jeśli będziesz miał szczęście, to trafisz do biura z osobami, które cenią sobie ciszę tak samo, jak Ty. 

Godziny otwarcia biur mogą też stwarzać problem dla osób, które są najbardziej produktywne w nocy. Co prawda istnieją biura dostępne 24 godziny, siedem dni w tygodniu, jednak w większości biur obowiązują standardowe godziny otwarcia typu 8:00 – 17:00. 

Zdjęcia: Unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here