Tricki na zwiększenie motywacji

0
1397

Wyczerpały Ci się pokłady motywacji? A czym ona tak właściwie jest? Motywacja, to połączenie dwóch słów: motyw i akcja. Tak więc, żeby wykonać jakieś działanie trzeba mieć cel, do którego ono nas doprowadzi. Jeśli potrzebujesz inspiracji, jak się zmotywować do działania, czytaj dalej. 

Rodzaje motywacji

  1. Motywacja wewnętrzna

Motywacja wewnętrzna to taka, której nie napędza nagroda czekająca na końcu podjętego przez Ciebie działania. Tu główną rolę odgrywają Twój charakter, zainteresowania czy pragnienia. Przecież, jeśli coś lubisz robić, to wykonujesz daną czynność z samej przyjemności, jaką Ci dane działanie przynosi.

2. Motywacja zewnętrzna

I to jest właśnie ten rodzaj motywacji, przy którym czeka Cię coś na końcu drogi, do której prowadzi jakieś działanie. Może to być nagroda ( w tym przypadku mówimy o motywacji pozytywnej), korzyść np. pieniądze lub po prostu chęć uniknięcia kary(motywacja negatywna) za niewykonanie jakiegoś działania.

3. Motywacja świadoma

Jest to motywacja, którą jesteś w stanie kontrolować. W przeciwieństwie do motywacji nieświadomej potrafisz jasno określić powody, dla których podejmujesz się jakiegoś działania.

Nawyki wspierające motywację

Podobno, by przekształcić daną czynność w przyzwyczajenie potrzebujemy 21 dni. Oznacza to, że jeżeli będziemy np. codziennie, przez 21 dni pilnowali się, by ćwiczyć przez 15 minut dziennie, to po tym czasie będziemy już z automatu sięgać po książkę.

Trick #1 – edukuj się

Załóżmy, że chcesz zacząć dobrze się odżywiać. Najlepszym sposobem, będzie zachęcenie się czytając artykuły i książki, które zaznaczają, jakie Ci to przyniesie korzyści. Jednak wciąż nie wiesz, jak zacząć. I właśnie dlatego powinieneś się w danym temacie edukować. Poszukaj ciekawych konferencji, chodź na eventy, zapisz się na kurs i oglądaj instruktaże na YouTubie. Po prostu się otaczaj danym tematem, a wprowadzenie pewnym nawyków w życie przyjdzie Ci z łatwością. W pierwszej kolejności będziesz rozumiał jakie korzyści Ci to przyniesie. Po drugie będzie Ci łatwiej tę wiedzę wprowadzić w życie, bo już wiesz jak. A skoro inni potrafią, to Ty także.

Trick #2 – inspiruj się

Wszyscy wiemy, jak działają na naszą motywację do działania sukcesy innych. Wystarczy spojrzeć na wypełniony pięknymi zdjęciami idealnego życia Instagram. Kobieta wchodzi w aplikację, widzi milion innych kobiet o perfekcyjnej sylwetce i nagle następnego dnia zaczyna ćwiczyć i przechodzi na dietę. Jest to swego rodzaju inspiracja, która prowadzi do motywacji do działania.  Poszukaj w internecie osób, które w danej dziedzinie osiągnęły sukces. Zaobserwuj je na social mediach i… daj się pochłonąć! Brzmi to bardzo trywialnie, ale nasza podświadomość daje się na ten haczyk złapać. W końcu z kim poprzestajesz, takim się stajesz. I jest w tym wiele prawdy, bo to jakie wartości i informacje chłoniesz na co dzień, kreują Twoje myślenie.

Trick #3 – buduj nawyki

Najlepszym na to sposobem jest wygospodarowanie konkretnego momentu w ciągu dnia na dane działanie. Powiedz sobie, że np. codziennie przed śniadaniem będziesz 5 minut medytował. Dla lepszej skuteczności oświadcz to swoim najbliższym. Za każdym razem, gdy pominiesz praktykę, będzie Ci najzwyczajniej w świecie głupio przed innymi wyjść na osobę, która ‘rzuca słowa na wiatr’. Jest to także bardzo skuteczny bodziec motywujący do działania. 

Trick #4 – ustaw sobie przypomnienie w telefonie

Co jeśli pomimo największych chęci zapominasz o trenowaniu swoich nowych nawyków? Ustaliliśmy przecież wyżej, że potrzebujemy 21 dni na wykreowanie nawyku. I tu właśnie z pomocą przychodzi Twój telefon. Ustaw sobie powtarzający się każdego dnia budzik na konkretną godzinę lub powiadomienie w kalendarzu. Równie dobre może być przyklejenie sobie karteczki na lustrze z wielkim napisem ‘JOGA’.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że motywacja jest bardzo złożonym procesem. Jeśli dana czynność jest zbyt łatwa, to często sobie myślisz, że jest ona bezsensowna i nudna. Przecież jest to tak proste, że dasz sobie z tym radę. Jeśli zaś droga do osiągnięcia celu jest trudniejsza i trzeba ją rozłożyć na kilka etapów, to automatycznie zapala Ci się w głowie lampka. Lampka mówiąca, że i tak sobie nie poradzisz i nawet nie ma co próbować, bo nie nie podołasz. Kluczem do sukcesu jest określenie sobie tego, co nam da osiągnięcie celu i pielęgnowanie tej myśli codziennie. 

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here