Nowy rok, a co za tym idzie, nowe plany na również w kwestii finansowych. Jak przygotować budżet, aby nowy rok upłyną bez żadnych komplikacji, szczególnie tych związanych z budżetem?
Zapisz wszystkie swoje dochody
Zacznij od ustalenia wszystkich swoich źródeł dochodu. Jeśli Twój domowy budżet składa się dodatkowo z przychodów Twojego partnera, również je uwzględnij.
Dochody zazwyczaj są dzielone na stałe, czyli takie, które regularnie wpływają na Twoje konto, jak na przykład wynagrodzenie, czy pieniądze pochodzące z wynajmu mieszkania oraz ruchome, czyli takie, które są rezultatem, na przykład dodatkowych zleceń.
Zaplanuj wydatki
Dostajesz wypłatę na konto i wydajesz ją na bieżąco? Wychodzisz końcem miesiąca na zero lub co gorsza, przekraczasz swój budżet? Jak tego uniknąć?
Zapisuj wszystkie wydatki, a pod koniec miesiąca oblicz je i przeanalizuj. Dzięki temu będziesz mieć pod kontrolą swoje finanse. Dobrym pomysłem jest również podział Twoich wydatków na te, które są regularne, np. rachunki, raty kredytu itp. oraz na jednorazowe, czyli takie, które są wydawane okazjonalnie, na przykład zakup prezentu, wyjście na kolację.
Przemyśl swoją sytuację finansową
Gdy już masz spisane wszystkie swoje dochody i wydatki, przeanalizuj je i zastanów czy jest coś w Twoich wydatkach, co jest zbędne, a dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić przez wyeliminowanie lub ograniczenie. Początkowo takie działania mogą być dla Ciebie trudne. Jednak jeśli dogłębnie się zastanowisz, dojdziesz do wniosku, że nawet najmniejsze kwoty wydawane każdego dnia po zsumowaniu mogą stać się naprawdę spore.
Eliminacja zbędnych wydatków
Prawdą jest, że oszczędzanie może być naprawdę ciężkie, przynajmniej na początku. Jednakże jeśli jesteś zmotywowany, aby poprawić stan Twojego budżetu, musisz stawić temu czoła. Jednak, aby się za szybko nie zrazić, możesz eliminować każdy wydatek etapowo. Na przykład w jednym miesiącu, zamiast jeździć taksówką, wybierz transport publiczny. Natomiast w kolejnym miesiącu, jeśli nie jest to konieczne, zrezygnuj z jedzenia na mieście itd.
Bardzo mocno można ograniczyć wydatki, szczególnie podczas robienia zakupów. Dobrym pomysłem jest robienie ich raz w tygodniu. Pamiętaj też, żeby mieć przy sobie listę rzeczy, jakich najbardziej potrzebujesz. Dzięki takiej liście unikniesz zakupu niepotrzebnych rzeczy.
Oszczędzanie
Kiedy już przeanalizujesz swoje wydatki, możesz pomyśleć o oszczędzaniu. Nadwyżka z Twojego budżetu może zostać przeznaczona na osobny fundusz tzw. awaryjny, dzięki czemu w razie nagłego wypadku lub nieplanowanych wydatków będziesz zabezpieczony finansowo.
Jeśli masz natomiast jakiś konkretny cel oszczędzania, np. wyjazd na wakacje, zakup nowego sprzętu, to ustal sobie cel, jaką kwotę chcesz oszczędzić lub możesz założyć konto oszczędnościowe w swoim banku, na które automatycznie będzie przelewana określona kwota.
Roczny plan
Gdy już wiesz, ile wydajesz w ciągu danego miesiąca, może zacząć planować budżet domowy na cały kolejny rok. Powinieneś w nim uwzględnić dochody i wydatki, które będą ujęte w budżecie miesięcznym. Nie zapomnij jednak uwzględnić dodatkowych wydatków, np. na zakup prezentów świątecznych lub innych upominków.
Taki plan powinien również ująć dodatkowe, nieregularne przychody. Roczne planowanie jest bardzo ważne. Dzięki niemu będziesz mógł się zabezpieczyć finansowo i nie będziesz się obawiał, że, na przykład będziesz musiał wziąć niekorzystny dla siebie kredyt na wydatek, który mogłeś przewidzieć. Planowanie nieregularnych wydatków możesz rozbić na poszczególne miesiące i odkładać w każdym z nich kwotę. Dzięki temu mniej obciążasz swój budżet.
Szukaj dodatkowych źródeł dochodu
Jeśli uważasz, że Twój budżet nadal potrzebuje dodatkowych wpływów, zastanów się, jak możesz je zdobyć. Może masz coś w domu, czego nie używasz, a może Ci dać dodatkowy zastrzyk gotówki lub możesz wziąć nadgodziny w pracy, czy wykonać jakieś dodatkowe zlecenie? Każdy sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy jest dobrym pomysłem. Szczególnie dla Twojego budżetu domowego.
Zdjęcia: Unsplash.com