Jak znaleźć pracę w Londynie

0
611

Praca za granicą różni się pod wieloma względami. Począwszy od samego stylu pracy, tego, w jaki sposób są traktowani pracownicy. Chciałbyś rozpocząć karierę w Londynie, ale nie wiesz jak się za to zabrać? 

Jak zacząć?

Zanim rozpoczniesz szukanie pracy w Londynie, zyskaj pewność, że jesteś dobrze przygotowany. Pamiętaj, że tamtejszy rynek pracy jest ogromny, ale również panuje na nim ogromna konkurencja, a proces rekrutacji czasami bywa naprawdę długi i uciążliwy. Musisz być bezbłędnie przygotowany, jednak jest to opłacalne, ponieważ zarówno płaca, jak i warunki pracy są na bardzo wysokim poziomie. A na co powinieneś zwrócić uwagę?

Profesjonalne CV

Pamiętaj, że pisząc CV, musi być ono przede wszystkim ciekawe i napisane zwięźle. Upewnij się również, że jest poprawne językowo. Generalnie przyjęło się, że CV nie powinno być dłuższe niż 2 strony, powinno być czytelne i mieć krótki wstęp. Warto też je dostosować do stanowiska, o jakie się ubiegasz.

List motywacyjny

Co prawda list motywacyjny, nie jest wymagany, jednak może to być Twoim dodatkowym atutem. Oczywiście, musi on być dopasowany do firmy i stanowiska, o które się starasz. 

Zacznij w Polsce

O wiele prościej będzie wyjechać z kraju, jeśli będziesz już mieć pewne zatrudnienie na miejscu. I tu z pomocą może Ci przyjść internet. Za jego pomocą możesz znaleźć wiele ofert i przy okazji dowiesz się, czy nie będziesz potrzebował jakiś dodatkowych dokumentów. 

Dobrym pomysłem będzie np. sporządzenie listy firm, gdzie chciałbyś pracować. Odezwij się również do znajomych, którzy aktualnie przebywają w Londynie. Będziesz mógł zadać im wszystkie nurtujące Cię pytania związane z życiem w UK.

 

Możesz też posłużyć się biurami pośrednictwa pracy, jednak pamiętaj, abyś był rozważny i nie dał się oszukać. Dokładnie sprawdzaj dane firmy, z którą chcesz współpracować. Zdarzają się pośrednicy, którzy dają fałszywe oferty pracy.

Zatrudnij się osobiście u pracodawcy

Jeśli obawiasz się, że ktoś może Cię oszukać, możesz pytać o pracę bezpośrednio w miejscu, którym chciałbyś ją rozpocząć. Nawet jeśli w danym momencie nie ma tam dla Ciebie miejsca, jest możliwość, że dostaniesz szansę, kiedy będą kogoś potrzebować.

LinkedIn

LinkedIn jest to miejsce, w którym nie tylko dzielisz się informacjami o swoim doświadczeniu, ale możesz również nawiązać tam liczne kontakty, a nawet znaleźć pracę. Co więcej, jest to platforma, która jest głównym narzędziem pracy w Londynie. Dlatego dbaj o to, aby Twój profil był jak najbardziej aktualny i aktywny.

Rekrutacja

Jak wygląda sama rekrutacja? Bardzo często jest to bardzo długi proces i najczęściej składa się  z kilku etapów. 

Rozmowa telefoniczna

Ten etap jest niestety w każdej dziedzinie i nie da się go uniknąć. Najczęściej chwilę po wysłaniu CV dostajesz maila od rekrutera z prośbą o rozmowę telefoniczną, która zazwyczaj trwa do 30 minut. Jest to rozmowa, w czasie której Twój rozmówca zazwyczaj zadaje pytania, typu ,,Dlaczego aplikujesz do naszej firmy?” oraz opowiada o firmie. Jeżeli zrobisz na nim wrażenie, wtedy Twoje CV zostanie przekazane dalej do potencjalnego pracodawcy.

Spotkanie z pracodawcą

Kolejny etap to spotkanie z potencjalnym pracodawcą, które zazwyczaj odbywa się już w siedzibie firmy i może być na nim więcej osób z firmy. Taka informacja powinna zostać przekazana Ci wcześniej. Rozmowa może trwać nawet ponad godzinę, a w czasie niej może pojawić się wiele pytań, dlatego na spotkanie powinieneś pójść przygotowany. Zbierz jak najwięcej informacji o firmie, ponieważ rozmowa bardzo często zaczyna się właśnie od takiego pytania.

Test

W czasie rekrutacji możesz zostać poddany testowi, który będzie zależał od stanowiska, na jakie aplikujesz. Zazwyczaj pracodawca podaje przykład jakiegoś problemu i prosi o jego rozwiązanie. Tu możesz wykazać się inwencją. Test ten ma na celu sprawdzenie, jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach

Rozmowa z CEO

Jest to ostatni etap, który ma na celu sprawdzenie, jakie jest Twoje ogólne nastawienie. Londyńskie firmy przykładają dużą wagę do osobowości pracownika. Dlatego możesz zostać zaproszony na kawę lub lunch, aby rozmówca mógł sprawdzić, czy pasujesz do firmy.

Zdjęcia: Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here