Jak zdobyć przewagę nad konkurencją

0
643

Czy wprowadzenie na rynek nowego produktu da Ci przewagę? Niestety nie, zawsze gdy jakiś produkt okazuje się sukcesem, to znajduje się zaraz ktoś, kto go podrobi lub wprowadzi na rynek podobny. Więc jak w takim razie zdobyć przewagę nad konkurencją?

Cena

Pierwsze co nam przychodzi na myśl, to obniżenie ceny. W końcu skoro u nas ten sam produkt co u konkurencji będzie tańszy, to klienci przyjdą do nas. Jest to oczywiście prawda, ale musisz się liczyć z tym, że Twoja marża ostatecznie będzie mniejsza. Jednak ta strategia nie jest najlepsza dla małych firm. Opłaca się to większym firmom, które albo same produkują towar, albo kupują go taniej. Wtedy strategia cenowa jest faktycznie opłacalna.  Możesz za to zaproponować klientom produkt podobny do tego, który oferuje konkurencja, ale tańszy przy produkcji, więc i tańszy dla klienta. 

Luksus

W dzisiejszych czasach najważniejszy jest splendor. Przynajmniej tak to wygląda na Instagramie. Bardzo często ten sam żel pod prysznic w pięknym opakowaniu jest częściej kupowany, pomimo że cena jest wyższa od tego w zwykłej butelce. To trochę daje do myślenia, jak sprzedać cokolwiek, za o wiele drożej. Wystarczy to ładnie zapakować. Popracuj więc nad komunikacją wizualną Twojej marki. Zadbaj o to, by wszystko, począwszy od grafik na Facebooku, a skończywszy na opakowaniu, wyglądało estetycznie i drogo. 

Udoskonalaj to, co już masz

Jeśli jesteś osobą przedsiębiorczą, to zapewne w ciągu dnia masz minimum kilka pomysłów na nowy biznes. Jednak nie sztuka w tym, żeby co chwila otwierać nową działalność, a żeby rozbudowywać i udoskonalać te, które już masz. W ten sposób wyrobisz sobie dobrą pozycję na rynku i rozwiniesz potężną markę. Odstaw multitasking na bok i skup się na jednym celu, bo w ten sposób osiągniesz najlepsze wyniki.

Dbaj o wygodę klienta

Co zrobić, żeby klienci wybierali Twoje usługi zamiast konkurencyjnej firmy? Daj im rozwiązanie, które ułatwi im życie. Tak postąpiły restauracje gdy pojawił się w branży kryzys wywołany restrykcjami przy pandemii. Większość lokali, która wcześniej nie prowadziła dostaw posiłków do domu, wprowadziła tę opcję i tym się wybronili. Zalando, które oferuje te same marki co inne sklepy internetowe umożliwia klientom darmowy zwrot produktów w razie nietrafienia z rozmiarem. Znajdź sposób na ułatwienie życia klientom, a zostaną z Tobą. 

Zwiększ dostępność

Postaraj się, aby Twoje produkty były dostępne w jak największej ilości miejsc. Jeśli Cię na to stać, to postaraj się wprowadzić swój produkt na zagraniczne rynki. Jeśli nie, to dąż do tego. To ogromnie pomaga w popularyzowaniu swojej marki. Oprócz tego warto sprowadzać do Polski produkty marek, które są tu niedostępne. Zwiększysz tym swój asortyment i dotrzesz do klientów, do których wcześniej nie trafiałeś. 

Poznaj swoją konkurencję

Przyjaciół trzymaj blisko, a wrogów jeszcze bliżej. Prawda stara jak świat, a mało kto wie, że idealnie ona wpisuje się w biznes. Żebyś wiedział, jak masz walczyć ze swoją konkurencją, najpierw musisz ją znać. Tak więc zrób research i wypisz sobie wszystkie firmy działające w tej samej branży w Twojej okolicy. Dowiedz się, jakie są ich słabe strony, jakie mocne i wyciągnij na tej podstawie wnioski. Co powinieneś bardziej reklamować, nad czym powinieneś popracować, co nowego wprowadzić do swojego asortymentu… Jak więc przeprowadzić analizę konkurencji? W dwóch prostych krokach:

  1. Marketing: Zazwyczaj na każdej stronie internetowej firmy jest zakładka ‘O firmie’. Warto tam zerknąć i dowiedzieć się co o sobie pisze konkurencja, jakie wartości głoszą i jaką mają wizję swojej firmy. Następnie przyjrzyj się komunikacji wizualnej, jaką stosują. Jaka jest szata graficzna ich strony internetowej? Jak wyglądają opakowania ich produktów? Możesz na tej podstawie wyciągnąć wniosek, czy pod względem designu przodujesz, czy jednak pozostajesz w tyle. Kolejnym krokiem jest analiza słów kluczowych. Po wpisaniu jakich haseł w wyszukiwarce wyskakuje Ci reklama konkurencji? Zastosuj te same hasła na swojej stronie. Ostatnią kwestią są media społecznościowe. Na jakich portalach konkurencja ma swoje profile? Co tam publikuje? Jaki jest odzew społeczności?
  2. Oferta: Tu musisz wiedzieć dokładnie, czym się cechują produkty konkurencji, jakie jest ich zastosowanie, jaka jest cena. Możesz się także zdecydować na zastosowanie taktyki ‘tajemniczego klienta’. Poproś o ofertę jako potencjalnie zainteresowany klient. Będziesz wtedy wiedział, na co zwracają w niej uwagę i co oferują, czego nie oferujesz Ty. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here