Doradztwo finansowe – z czym to się je i na czym polega

0
1338

To oczywiste, że gdy potrzebujesz porady prawnej, to idziesz do prawnika. Co w sytuacji, gdy potrzebujesz porady finansowej? Czy doradcy finansowi są uczciwi? I czym tak właściwie się zajmują? Tu jest właśnie pies pogrzebany. Trzeba znaleźć takiego, który jest uczciwy. 

Kim jest doradca finansowy?

Po pierwsze i najważniejsze: sprzedawcy usług finansowych nie są doradcami finansowymi. Rolą doradcy, jak sama nazwa wskazuje, jest doradzenie Ci najlepszej opcji zwiększenia swojego majątku. Zaś sprzedawcy usług finansowych muszą (bo z tego wynika ich praca) sprzedać Ci usługi firmy, dla której pracą. Dlatego tak ważne, jest to by nie kierować się po porady do instytucji finansowych. Ich opinie nie będzie obiektywna i na pierwszym miejscu stawiają zysk, a nie Twój sukces finansowy. 

Trzeba jednak zwrócić uwagę na doradców finansowych współpracujących z różnymi bankami. Ich porady są darmowe, a zarabiają na tym, że jeśli zdecydujesz się na doradzoną przez nich pożyczkę w banku, to po prostu ten wypłaca im prowizję. Nie ma w tym nic złego, ponieważ korzyści są po obu stronach, i klienta i doradcy. 

Na rynku są też doradcy niezależni. I to jest najlepszy wybór, jakiego możesz dokonać. Za ich usługi zapłacisz od 1200zł do 1700zł. Kwota duża, ale naprawdę warto. Taka osoba przeanalizuje Twoje finanse oraz stworzy projekcję Twoich przyszłych finansów i przy okazji wskaże, co możesz zrobić, z jakich produktów finansowych skorzystać, by ją zrealizować. Ze względu na ich niezależność, wachlarz opcji usług finansowych jest szerszy i zostanie dobrany według Twoich potrzeb. Niektórzy nawet w swojej ofercie mają usługę negocjacji z bankiem warunków kredytu. Dzięki temu wyjdziesz na tym dużo korzystniej, niż w przypadku doradcy zależnego od instytucji finansowej. 

Doradztwo w inwestycjach

Oprócz doradztwa w kwestii kredytowania i pożyczek istnieje odrębny segment doradców – doradcy inwestycyjni. Każdy z nich jest wyspecjalizowany w innym segmencie rynku inwestycyjnego. Takiego doradcę wybierasz w oparciu o środki, jakie chcesz przeznaczyć na inwestycje. 

Jeśli zaś posiadasz większą kwotę do inwestycji, to śmiało możesz nawiązać współpracę z doradcą działającym na różnych rynkach. Doba opcją jest także skorzystanie z usług firm inwestycyjnych. Są one równie wiarygodne, ponieważ ich celem jest Twoje wzbogacenie się, dzięki czemu do nich wrócisz po następną poradę. Za tego typu usługi płacisz prowizję z uzyskanych z inwestycji zyski

Sprzedawcy produktów finansowych

Pomimo że są oni owiani złą sławą, to warto rozważyć także ich usługi. Bowiem wielu sprzedawców podchodzi do sprawy swoich klientów rzetelnie i naprawdę chcą dobrze doradzić jeśli chodzi o wybór produktów firmy, z którą współpracują. Ich porady są darmowe i jak wyżej wspomniałam, otrzymują prowizję od firmy, dla której pozyskali klienta. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że muszą oni realizować cele sprzedażowe narzucone przez firmę. Jeśli w celach mają pożyczki, to będą Ci doradzać pożyczki, jeśli struktury, to będą Ci oferować struktury. Dlatego też wielu sprzedawców podających się za doradców leci na masowe pozyskiwanie klientów, a przez to ich usługi są mało dla tych drugich opłacalne. Ich celem jest jak największy zarobek, więc często mogą Ci doradzać skorzystanie z droższych i większych pożyczek, z których oni mają wyższą prowizję. Dlatego wybierając tego typu, doradztwo trzeba kierować się opiniami znajomych i osób z branży. 

Pamiętaj o zasadach

Istnieje kilka kwestii, o których nie możesz zapominać, podejmując współpracę z doradcą finansowym. Wszystko po to, żebyś się nie dał nabić w butelkę. 

  • Odrób zadanie domowe i zdobądź podstawową wiedzę z zakresu doradztwa, o jakie chcesz poprosić. Tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoje finanse i to od Ciebie zależy jak będa one wyglądały za kilka lat.
  • Zdefiniuj cel, jaki chcesz osiągnąć. Sprzedawcy produktów finansowych to dobra opcja, gdy już wiesz, czego potrzebujesz. 
  • Pytaj o wszystko. Postaraj się wyciągnąć ze swojego doradcy wszystkie szczegóły danej inwestycji lub pożyczki. Jakie możesz ponieść straty w przypadku niepowodzenia? Na jak długo Twoje pieniądze zostaną zamrożone? Jakie jest ryzyko inwestycji? Dowiedz się po prostu wszystkiego.

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here