Czym jest europaleta?

0
1319
Czym jest europaleta

Przewóz towarów to główne koło napędowe gospodarki każdego kraju. Ważne są jednak nie tylko pojemne ciężarówki i autostrady, pozwalające na szybkie przewożenie ładunków z miejsca na miejsce. Niezmiernie istotna jest również procedura samego załadunku i rozładunku pojazdów ciężarowych, która powinna zajmować jak najmniej czasu. W tym właśnie celu każdy producent palet, czyli platform na których towary są przewożone, stara się by były one jak najtrwalsze, a także zgodne z europejskimi normami.

Europaleta – jakie ma wymiary?

Dzięki standaryzacji sposobu produkcji palet na terenie Unii Europejskiej można lepiej wykorzystać przestrzeń ładunkową pojazdów ciężarowych. Jeżeli każdy producent europalet wytwarza je dokładnie w taki sam sposób, to z łatwością można również projektować takie ładowanie ciężarówek, które pomieszczą ich maksymalną ilość. Norma europejska mówi o wymiarach 1200 mm na 800 mm, jeśli chodzi o szerokość i długość. Natomiast przestrzenie ładunkowe pojazdów do przewozu towarów są projektowane tak, by mogły zabrać na pokład zazwyczaj 33 europalety, które układane są wzdłuż w dwóch rzędach.

Wysokość europalety – ile powinna wynosić?

Jeśli chodzi o trzeci wymiar, czyli wysokość platformy, to tutaj nie mamy do czynienia z wymuszeniem konkretnej wartości przez normę. Zalecenie jest takie, by była ona możliwie jak najmniejsza, przy zachowaniu sztywności oraz praktyczności zastosowania. Dlatego też każdy producent europalet stara się wykonywać je tak, by zapewniały najlepsze możliwości pod kątem gromadzenia towarów oraz ładowania przez wózki widłowe do skrzyń ciężarówek bądź kontenerów morskich. Najczęściej występującymi wysokościami europalet są wymiary w okolicach 150 mm.

O co jeszcze musi zadbać Producent palet?

Głównym materiałem do produkcji europalet jest drewno. Musi być ono odpowiednio zaimpregnowane, tak by do minimum ograniczyć proces gnicia, który osłabiałby konstrukcję. Niejednokrotnie palety magazynowane są w miejscach wilgotnych, gdzie narażone są na przyspieszone zużywanie się materiału. Dlatego też coraz częściej na rynku znaleźć możemy ich plastikowe odpowiedniki. Szerokość, długość oraz wysokość europalety tego typu jest identyczna, jak standardowej drewnianej. Jednak odporność na niekorzystne warunki przechowywania jest znacznie większa i dlatego producenci palet coraz częściej sięgają po tą właśnie technologię ich produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here