Ćwiczenie pamięci

0
1377

Jak zachować dobrą pamięć i przy okazji sprawny umysł na długie lata? Trzeba trenować mózg. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, jak ćwiczyć pamięć. Sprawdzą się one zarówno u dzieci, jak i osób starszych. Dzięki nim poprawisz swoje umiejętności poznawcze.

Dlaczego to takie ważne?

Mózg odpowiada za wykonywanie i sterowanie procesem zapamiętywania. Jest on “otoczony” strukturą neuronalną, która składa się z 100 miliardów komórek nerwowych. Odpowiedzialne one są między innymi za wykonywanie złożonych ruchów, czy właśnie za zapamiętywanie różnych informacji. Niestety wraz z upływem czasu połączenia neuronowe obumierają, głównie te, które są najrzadziej przez Ciebie wykorzystywane. Jednak sposobem na to, by ten proces jak najbardziej opóźnić, jest codzienne ćwiczenie mózgu. Przy takich ćwiczeniach ważne jest to, by pobudzać do pracy wszystkie obszary mózgu. Co powinieneś ćwiczyć? Między innymi inteligencję, kreatywność i koordynację. Aby ćwiczenia były skuteczne, powinieneś je wykonywać codziennie i dbać o to, by były zróżnicowane oraz aktywowały obie półkule. Podstawą dla zachowania sprawnego umysłu jest uprawianie sportów i zdrowa dieta bogata w mikroelementy oraz witaminy

Przed treningiem

Kluczem do skutecznego treningu jest odprężenie organizmu i umysłu, w przeciwnym razie nie będzie on podatny na zapamiętywanie informacji. W zrelaksowaniu umysłu pomogą Ci techniki relaksacyjne, na przykład medytacja. Oczyścisz głowę ze zbędnych myśli oraz się odstresujesz, bowiem stres i stan ogólnego napięcia sprawiają, że mózg gorzej funkcjonuje. 

Drugą kwestią, która negatywnie wpływa na proces zapamiętywania, jest wielozadaniowość. Po pierwsze, Twój umysł podczas wykonywania kilku zadań jednocześnie jest rozproszony, a po drugie wykonywanie ich zajmuje Ci wbrew pozorom dużo więcej czasu, niż jakbyś każdą wykonał jeden po drugim. Gdy czytasz książkę, nie rozmawiaj równocześnie przez telefon, albo podczas gotowania obiadu, nie oglądaj przy okazji telewizji. 

Jogging dla mózgu

MTA, czyli Mentalny Trening Aktywizacyjny kompleksowo angażuje wszystkie funkcje i obszary mózgu. Ćwiczenia te są wykorzystywane przez lekarzy jako profilaktyka chorób neurologicznych dla osób starszych. Dzięki nim polepszysz zdolność koncentracji, zwiększysz elastyczność myślenia i poprawisz swój refleks. Ogromną zaletą jest to, że trening ten możesz dostosować do swoich intelektualnych predyspozycji. Przykłady ćwiczeń? Proszę bardzo:

  • Obliczanie potęg
  • Mnożenie w pamięci liczb dwu i trzycyfrowych
  • Układanie w głowie nowych słów z liter, które składają się na dłuższy wyraz, na przykład ‘etnolingwistyka’
  • Wymyślanie jak największej liczby słów na tę samą literę
  • Czytanie do góry nogami
  • Literowanie wstecz

Ćwiczenia na pamięć

Powtarzanie – Kiedy masz jakąś informację do zapamiętania, na przykład numer telefonu lub regułkę, to warto ją sobie kilka razy przeczytać na głos. To ćwiczenie pomaga wydłużyć czas przechowywania informacji w pamięci. Najlepiej, jeśli dana informacja nie przekracza 9 krótkich podpunktów. 

Czytanie – Jest to jedna z najbardziej stymulujących i angażujących mózg czynności, a przy okazji pobudza wyobraźnię. Jest to najprostsza i najtańsza forma treningu umysłu. 

Rozwiązywanie krzyżówek – Rozrywka, która pomaga utrzymać w dobrej kondycji pamięć i sprawność intelektualną. Jednak, aby Twój umysł mógł się cały czas rozwijać, postaraj się zmieniać poziom trudności krzyżówek co jakiś czas. 

Gra memory – Tego typu gry są dostępne w internecie za darmo. Polegają one na tym, że odnajdujesz pary takich samych obrazków.

Odtwarzanie sekwencji – Jest to świetna zabawa dla dwóch osób, która poprawia pamięć wzrokową. Jedna z osób układa karty z obrazkami w konkretnej kolejności, a druga ma za zadanie zapamiętanie ich kolejności i odtworzenie jej samemu. 

Znajdź różnicę – Kiedyś tego typu obrazki były w prawie każdej gazecie. Obecnie masa tego typu grafik jest dostępna w internecie. Jest super opcja na trenowanie pamięci i spostrzegawczości dla osób w każdym wieku. 

Zdjęcia: Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here