Chcesz prowadzić własną firmę, czy więzienie?

0
1279

Pewnego ranka budzisz się z dobrym humorem, idziesz wziąć prysznic i dostajesz olśnienia. Zdobędziesz uznanie najbliższych, staniesz się panem swojego życia i będziesz zarabiał wielkie pieniądze – zakładasz własną firmę. 

Dlaczego zakładamy własne firmy?

Często za własną działalność gospodarczą biorą się dobrzy specjaliści, którzy czują, że firma, w której pracują, nie daje im możliwości rozwoju, denerwuje ich sposób działania organizacji lub czują się niedocenieni przez szefa. 

Pierwszy kryzys

Po jakimś czasie od założenia swojej własnej firmy zderzasz się z rzeczywistością. Okazuje się, że żeby wyjść na swoje musisz pracować dłużej i ciężej niż wtedy, gdy pracowałeś dla kogoś. Zaczynasz się czuć jak w klatce, a wizja wolności staje się coraz mniejszym punktem na horyzoncie. 

Dlatego też, zanim przejdziesz z pracy dla kogoś do pracy na własny rachunek, musisz się poważnie zastanowić, czy jest to coś dla Ciebie. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga wiele samodyscypliny i determinacji, ciągłego podnoszenia swoich kompetencji i mnóstwa wyrzeczeń.

Czego tak naprawdę oczekujesz?

Ważne jest, żebyś przeanalizował ten aspekt swojego pomysłu. Niewielu jest przedsiębiorców, którzy mogą sobie zrobić miesiąc przerwy od pracy i po powrocie nie zastaną totalnej rozsypki. Jeśli zaś chcesz stworzyć firmę, która będzie dobrze prosperowała organizacyjnie bez Ciebie, to prawdopodobnie Twoje specjalistyczne kompetencje w niczym Ci na starcie nie pomogą. Tutaj potrzebna jest wiedza nie tylko produktowa, ale przede wszystkim organizacyjna. 

Prędzej czy później praca na własny rachunek będzie wymagała od Ciebie delegowania pewnych zadań. Nie możesz się wiecznie zajmować zwykłymi, codziennymi czynnościami związanymi z działaniem firmy. Jednak abyś mógł przejść z etapu ‘kontroluję każdy szczegół swojej firmy’ do etapu ‘pracę operacyjną powierzam swojemu zespołowi’, musisz podjąć wiele konkretnych działań. Chodzi tu między innymi o określenie zachodzących w firmie procesów, ustalenie polityki działań w firmie czy zbudowanie kompetentnego zespołu. Brzmi jak sporo wysiłku, jednak bez organizacji tych wszystkich aspektów nie stworzysz firmy niezależnej od Ciebie. 

Czy jesteś gotowy na własną firmę?

Abyś mógł podjąć decyzję, czy jesteś w stanie poprowadzić własną działalność gospodarczą, warto, żebyś odpowiedział sam sobie na kilka pytań. 

 

  • Czy znam rynek, na którym chcę działać?

 

Czasem, na niektórych rynkach istnieją bariery, które uniemożliwiają wejście na nie nowych graczy. Dlatego znajomość specyfikacji rynku i potencjalnej konkurencji są niezbędne. 

 

  • Czy mam wystarczający poziom samozaparcia i wytrwałości?

 

Pierwsze sensowne przychody w firmie mogą pojawić się po wielu latach prowadzenia jej. Większość firm jednak nie upada z powodu braku pieniędzy, a z braku samozaparcia przedsiębiorców do ciężkiej pracy nad swoją działalnością. 

 

  • Jakie są moje motywacje?

 

Jeśli jesteś zdesperowany, by zakończyć pracę w firmie, w której czujesz się sfrustrowany, to możesz się zapędzić w kozi róg. Trawa jest zawsze bardziej zielona u sąsiada i jeśli Twoją jedyną motywacją jest rzucenie pracy, której nie lubisz, to nie oznacza to, że koniecznie chcesz pakować się we własną firmę

 

  • Co chcę udowodnić?

 

Pomyśl, chcesz brać na siebie ryzyko prowadzenia swojej działalności gospodarczej, tylko po to, żeby komuś udowodnić swoją wartość? Jest to zdecydowanie za mało. Za mało motywacji, ponieważ prędzej czy później zabraknie Ci samozaparci i energii do walki z wiatrakami. Zaraz się znajdzie ktoś inny, kto będzie chciał podburzyć Twoje poczucie własnej wartości. 

Wady i zalety

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, musisz przeanalizować wady i zalety posiadania swojej firmy. 

Do zalet należą:

  • satysfakcja z realizowania wytyczonych celów i tworzenia nowych rzeczy,
  • satysfakcja z pracy dla siebie, a nie dla kogoś,
  • elastyczny czas pracy.

 

 

Główne wady, to:

  • konieczność poniesienia kosztów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej,
  • odpowiedzialność finansowa i prawna, zarówno za siebie i za pracowników,
  • konieczność prowadzenia dokumentacji firmowej, zmagania się z biurokracją i śledzenia zmian prawnych.

Zdjęcia: Unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here